Bel Ağrısı Hamilelik Belirtisi Olur mu?

  • 21 Şubat 2018
  • 2.633 kez görüntülendi.
Bel Ağrısı Hamilelik Belirtisi Olur mu?

Hamilelik genellikle yumurtanın döllenmesini takip eden birkaç hafta sonra anlaşılmaktadır. Bu süreçte, özellikle ilk aylarda hamileliğin bazı belirtileri yoğun olarak ortaya çıkabilir. Bu belirtilerden bir tanesi de bel bölgesinde hissedilen ağrıdır. Ancak bel ağrısı ciddi bir durumdur ve gebelikle ilgili olmayabilir de. Bu nedenle bel ağrısının gebelikten kaynaklanıp kaynaklanmadığı, diğer belirtilere de bakılarak saptanmalıdır.

Bel ve Kasık Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Gebelik ve adet belirtileri oldukça büyük benzerlikler göstermektedir. Bel ağrısı ile birlikte kasıklarda da ağrı hissi mevcutsa, ciddi bir kistik durum da söz konusu olabilir. Bel ağrısına neden olan genel sebepler aşağıda sıralanmıştır:

  • Adet dönemine girilmesi, kasıklarda veya yumurtalıklarda iyi – kötü huylu kist oluşumları, yine bu bölgede oluşan miyomlar ile yumurtlama dönemleri kasık ve bel ağrısında ilk akla gelen nedenlerdir.
  • Bel fıtığı, bel ağrısında ciddi bir sebeptir. Genellikle bel fıtığı bulunan kişilerde hareket kabiliyeti oldukça kısıtlıdır. Bel fıtığı, uzun süre ağır yük kaldırılması sonucunda meydana gelir. Başka nedenlere dayalı olarak da meydana gelebilir.
  • Cinsel ilişkiden sonra da bel bölgesinde ağrı meydana gelebilmektedir. Bu hamilelik belirtilerinden biri olarak kabul edilmektedir.
  • Sağlık sorunlarından strese dayalı etmenler ile kireçlenme, çok fazla kiloya sahip olma ya da omurga ile ilgili problemler de bel ağrısına yol açabilmektedir.
  • Yumurtlama döneminde, kasıklarda yoğun olmakla birlikte belde ağrı ortaya çıkabilir. Daha çok kramp türü bir ağrı olarak tarif edilen bu ağrı, adetin ikinci günü genellikle geçmeye yüz tutar ve adet dönemi sonlandığında tamamen ortadan kalkar.
  • Yumurtalıklarda ortaya çıkan kistler ve miyomlar da pek çok kadında görülen rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. yumurtlama sonrasında yumurtalıklar içinde oluşan yumurta kesesi kan dolar ve bu durum kist oluşumuna yol açar. Genellikle kendiliğinden kaybolan kistlerin tedavisi için doğum kontrol hapları ya da farklı ilaçlar kullanılabilmektedir. Kistin tespit edilmesi genellikle ultrason cihazı ile yapılır.

Gebelikte Bel Ağrısı

Gebelik sürecinde, özellikle ilk birkaç aydan sonra bel ağrılarında artış görülmesi normaldir. Rahmin gün geçtikçe büyümesi, bebeğin rahim içinde hareket etmesi, kilo artışının başlaması, omurgaya ve bel bölgesine gittikçe artan bir yük binmesi sonucunda bel ağrısı meydana gelebilir. Ancak gebeliğin diğer belirtileri olan sürekli yorgunluk, uyku isteği, ellerde ve ayaklarda şişkinlik meydana gelmesi gibi durumlar da bel ağrısı ile birlikte değerlendirilmelidir.

Gebeliğin ilk dönemlerindeki belirtiler ve adet döngüsü belirtileri arasındaki benzerliklerden haberdar olmak, ağrıların nedeninin teşhis edilmesinin kolaylaşması bakımından önemlidir. Doğrudan gebelik teşhisi koymak yerine belirtilerin takip edilmesi, adet kanamalarının devam edip etmediği takip edilmelidir. Gebelikten emin olmak içinse gebelik testi yaptırmak gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ