Böbrekler, Ayakta Şişme ve İdrarda Fazla Protein

Böbrekler, Ayakta Şişme ve İdrarda Fazla Protein

Böbrekler, takibinde ayakta şişlik oluşumu ve idrarda fazla proteinin test sonuçlarında çıkması çeşitli hastalıkların habercisi olabilir. Bu semptomlar ayrı ayrı bir çok hastalığa hitap edebileceği gibi birlikte de birden fazla hastalık oluşumunda gözlenebilir. Bu nedenle her yönüyle semptomların incelenmesi, farklı şikayetler var ise onlarından baştan sona gözlenmesi ve incelenmesi gerekmektedir.

Böbrekler, ağrı ve hassasiyet ardından ellerde şişlik ve idrarda protein bulunması aşağıda anlatılan hastalıklardan herhangi birinden dolayı meydana gelebilir. Bu hastalıkların yapılacak kan, idrar testi, röntgen sonuçları gerekli is MR sonuçları ile değerlendirilmesi gerekmektedir.

1-)Böbrek Yetmezliği

Böbrek yetmezliği bu şikayetlerin çok sert ve agresif seyrettiği olgularda gözlenen bir durumdur. Böbreklerde fizyolojik meydana gelen bir bozukluktan ya da böbreklerde meydana gelen patolojik bir değişimden kaynaklı meydana gelebilir.

Böbreklerin görevini yerine getirememesine bağlı olarak vücutta ödem oluşması meydana gelir. Alt ekstremiteler olan ayaklarda şişme gözlenir. Filtrasyon işleminin azalmasına bağlı olarak protein filtre edilemez buna bağlı olarak idrarda fazla protein gözlenebilir.

Bu durumda böbrek yetmezliğinin kaynağı hızla bulunmalı, kişi gerekli ise diyalize sokulmalı, böbrek yetmezliği ile ilgili şikayetleri azaltıcı ilaçlar doktor tarafından yapılan kontroller sonucunda reçete edilmelidir.

2-)Yüksek Tansiyon Kaynaklı

Yüksek tansiyonun kontrol altına alınmamış olan vakalarında sıklıkla ayakta ve vücudun diğer bölümlerinde şişlikler oluşmaktadır. Bu durum iki nedenden kaynaklanır. Birinci etken hastanın kontrolsüz ve aşırı tuzlu beslenmesidir. İkinci sebep ise verilen ilacın böbrekler üzerinde oluşturduğu etkidir.

Verilen ilaçlar böbrekler üzerinde çeşitli semptomlara yol açabilir. Böbrek ağrıları, böbreklerde hassasiyet bunlardan birkaçıdır. Aynı zamanda vücutta tuz ve su tutumuna bağlı olarak ödem, ayaklarda şişlik gözlenir. İlerleyen vakalarda idrarda protein gözlenebilir.

3-)Enfeksiyon Kaynaklı

Vücut savunmasında görev alan antikorlar, lökositler protein yapısındadır ve idrar ile atılımları gerçekleşebilir. Bu proteinlerin idrardaki miktarları normalde eser haldedir. Vücudun enfeksiyon haline gelmesi durumunda vücutta üretimleri artacağı için atılımları da artacaktır bu durumun sonucunda idrarda bol miktarda protein gözlenebilir.

İdrarda bu durumdan kaynaklı protein gözlenmesi genellikle akut bir durumdur. Tedavinin doğru bir şekilde uygulanması sonucunda hızla kendiliğinden geçmektedir. İdrardaki protein kontrolü ile ilacın işe yarayıp yaramadığı ya da vücuttaki enfeksiyonun sonlandırılıp sonlandırılmadığı tespit edilebilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ