Hemiparezi Tedavi Yöntemi

Hemiparezi Tedavi Yöntemi

Eğer kolumuzu kaldırmak veya herhangi başka bir hareket yapmak istiyorsak bunun için her seferinde benzer bir sistem çalışır. Merkezi sinir sisteminde emir oluşur sinirlerle hareketin yapılması için gerekli kaslara gelir. Gerekli kaslara gelen emir kasın kasılmasını sağlar ve hareket gerçekleşmiş olur. Kasın gevşetip eski haline gelmesi de benzer biçimde olur.

Bu sistemin herhangi bir kısmında bir sorun meydana gelirse ne olur? Kasa istediğimiz hareketi yaptıramayız. Yani felç olur. Sorunun gerçekleştiği yere ve derecesine göre felcin şekli de değişir. Felcin çeşitleri vardır. Pleji(tam felç) iletinin tamamen kesildiği kasları hiç hareket ettirememe durumudur. Parezi(yarım felç), pleji kadar ağır olmayan kuvvet kayıpları oluşmasıdır. Bununda kuvvet kaybının miktarına göre dereceleri (1-2-3-4-5) vardır. Eğer parezi vücudun bir yarısını etkiliyor ise buna da hemiparezi denir.

Hemiparezinin Nedenleri Nelerdir?

Beyinden gelen emirin kasa iletilmesine neden olacak bir durum hemipareziye yol açabilir

1-)Birinci Motor Nöron Hasarı

Birinci motor nöron beyinden iletileri alan ilk nörondur. Aldığı emirleri ikinci motor nörona iletir. Birinci motor nöronun zedelenmesi ve yakınlarındaki bir kitlenin baskı yapması kontralateral( vücudun karşı tarafında yani sağ birinci motor nöronsa vücudun sol tarafında) hemipareziye yol açar.

2-)İkinci Motor Nöron Hasarı

Birinci motor nörondan aldığı iletiyi kasa iletir. İkinci motor nöronda oluşan bir hasar veya bası ipsilateral( vücudun aynı yarısında yani sağ ikinci motor nöronsa vücudun sağ tarafında ) hemipareziye yol açar.

3-)Sinir-Kas Bağlantısı Hasarı

İleti beyinden nöronlarla kasa kadar gelmiş fakat sinirden kasa geçip kası uyaramıyor olabilir. Asetilkolinle alakalı sorunlarda bu durum gözlenebilir.

4-)Çizgili Kas Hasarı

Beyinden gelen ileti, kasa kadar gelmiş ve kası uyarmış olabilir. Fakat kasın yapısal bozuklukları kas kasılmasına engel oluyor olabilir. Bunun sonucunda bu kas grubu çalışmaz veya az çalışır.

Hemiparezi Tedavi Yöntemleri

Öncelikle sorunun nerede olduğu(1. motor nöron mu, 2. motor nöron mu, kas mı) tespit edilmelidir. Sonra soruna yol açan sebep belirlenmelidir. Bu sebep kasa bası yapan bir tümör olabilir. Eğer böyle ise tümörü almak için ameliyat gerekebilir. Her hastalıkta olduğu gibi hemiparezide de erken teşhis çok önemlidir. Ne kadar erken fark edilirse o kadar iyidir.

Tedavide hastanın ve hastalığın durumuna göre doktor tarafından ilaç tedavisi uygulanabilir. Yine azalmış kas kuvvetini yerine getirmek ve tremor( titreme) gibi sorunların önüne geçebilmek için fizik tedavi ve rehabilitasyon gerekebilir. Kasları güçlendirmek için hastanın durumuna göre doktor tarafından tavsiye edilmesi durumunda su jimnastiği gibi faaliyetler, ince motor becerileri için egzersizler tedavinin birer parçasıdır. Sinir dokularının kendini yenileme özelliği olmadığı için hasar gören bir sinir eski haline tekrar dönemez fakat doktor kontrolünde tedaviyle hastalığın etkileri minimum düzeye indirilebilir.

Hemiparezi ile ilgili daha detaylı ve kesin bilgiler almak için mutlaka uzman doktora başvurmanızda yarar vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ