Boyunda Gıcırtı

Boyunda Gıcırtı

Boyun omurgasındaki yapıların yıpranması ve hasar görmesi sonucu boyunda gıcırtı sesleri gelebilir. Boyunda gıcırtı sesleri kireçlenmenin sonucudur. Günümüzde birçok kişide görülen boyun kireçlenmesi, sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Özellikle yeni yetişen neslin küçük yaşta okula giderken çok ağır sırt çantaları taşımasıyla beraber fazla görülen boyun kireçlenmesi, aynı zamanda teknolojinin gelişmesine bağlı olarak masa başı çalışan insanların artmasıyla yaygınlık kazandı.

İnsanların bilgisayar ve telefon başında daha çok zaman geçirip hareketsizleşmesiyle boyunda kireçlenme oranı artmıştır. Özellikle bilgisayarda çalışan insanlarda boyun kireçlenmesiyle beraber tenisçi dirseği, bel fıtığı gibi hastalıklar görülmektedir.

Boyunda Gıcırtıya Neden Olan Kireçlenmenin Belirtileri Nelerdir?

 1. Boyun ve etrafındaki ağrı,
 2. Boyunda ve kollara doğru ağrı vurması kireçlenmenin belirtisidir.
 3.  Bölgesel Uyuşukluk,
 4.  Parmaklarda Güçsüzlük,
 5.  Baş dönmesi, dengesizlik,
 6.  Kulak Çınlaması,
 7.  Bölgesel Karıncalanma,
 8. Denge Kaybı,
 9.  Kaslarda Güçsüzlük,
 10.  Sinirlerde Sıkışma,
 11.  Boyunda Gıcırtı Sesi,
 12.  Kas Spazmları,
 13.  Gerginlik

Boyun Kireçlenmesinin Nedenleri Nelerdir?

1-) Disk Yıpranması

Boyun omurları ve disk yapılarının yıpranmasıyla kireçlenme görülür.

2-) Stres

Depresyon ve stres psikolojik ve fizyolojik olarak gerginliğe sebep olmaktadır. Bu yüzden uzun süreli gerginlik kasılmaya ve devamında kireçlenmeye sebep olur.

3-) Romatizma

Romatizma hastalığı boyunda gıcırtı seslerine ve kireçlenmeye sebep olur.

4-) Kaza

Trafik kazası veya bölgeye darbe alınması gıcırtıya ve kireçlenmeye sebep olur. Bölgenin kasılması ve sinirlerin zarar görmesi kireçlenmeye neden olur.

5-) Kalıtsal

Önceki kuşaklarda kireçlenme görülmesi bireye de aynı rahatsızlığı yaşatabilir.

6-) Kamburluk

Sürekli olarak boynun öne doğru durması eğikliğe sebep olur. Boyun eğilmesi kireçlenmeye yol açabilir.

7-) Aktif Bilgisayar Kullanımı

Teknolojinin gelişmesiyle bilgisayarın kullanımı artmaktadır. Bu yüzden masa başında kolların aktif kullanımıyla belirli rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır.

Boyunda Gıcırtı Nasıl Tedavi Edilir?

Evde yapılacak bilinçsiz tedaviler faydalı olmayacağı gibi bölgenin daha fazla hasar almasına da neden olabilir. Bu yüzden boyun rahatsızlıklarından muzdarip olan kişiler fizik tedavi uzmanına başvurmalıdır.

Yapılan tetkikler sonrası teşhis konulmasının ardından tedavi süreci başlar. Doktorun cerrahi müdahale gerekmediğine dair onayı olması sonrasında verilen ilaçlarla ve fizik tedavilerle rahatsızlık giderilebilir.

İstirahat etmek ve hayat kalitesini yükseltmek önemlidir. Özellikle masa başında çalışan kişilerin oturma ve duruş şekline dikkat etmesi gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ