Elde Şişlik ve Ağrı

Elde Şişlik ve Ağrı

Elde şişlik ve ağrı şikayeti bazen ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Fakat hastalıkların genellikle tek bir belirtisi olmaz. Elde şişlik ve ağrı şikayetiyle bitlikte başka belirtiler de gördüğünüzde bu durumu ciddiye almanız gereklidir. Elde şişlik ve ağrının birçok sebebi olabilir.

Elde Şişlik ve Ağrı Nedenleri Nelerdir?

 • Ödem problemi vücuttaki şişlik ve ağrıların en yaygın sebeplerinden olarak bilinir. Ödem, kötü beslenme, çok fazla tuz tüketme, kilo alma, ter dökmeme, ameliyat geçirme ve hamilelik gibi birçok nedenden kaynaklanabilir. Ödem, vücudun herhangi bir yerinde oluşabileceği gibi ellerde de oluşabilir. Özellikler eklem bölgelerinde ödem oluşması sık rastalanan bir durumdur. Ödem, ağrı, sızı, uyuşma, karıncalanma gibi rahatsızlıklara da neden olur.
 • Travmatik sebepler elde şişlik ve ağrıya neden olabilir. Elinizi bir yere çarpmış olabilirsiniz veya eliniz bir eşyanın altında kalmış, üzerinde bir şey düşmüş veya çok ağır bir şey taşımış olabilirsiniz. Böyle durumlar elde şişlik ve ağrıya sebep olabilir.
 • Kireçlenme de elde şişlik ve ağrıya neden olabilmektedir. Kireçlenme her ne kadar yaşlı insanlara özgü bir durummuş gibi düşünülse de her yaş grubundan insan kireçlenmeye maruz kalabilir. Kireçlenme durumunda özellikle eklem bölgelerinde bazı yıpranmalar oluşmaktadır. Bu durumda elleriniz ve el bilekleriniz de diğer eklem bölgeleri gibi şişebilir, ağrıyabilir.
 • Sinir sıkışması olarak bilinen karpal tünel sendromu da ellerde şişlik ve ağrıya sebep olabilir. Karpal tünel sendromu genellikle ellerin çok kullanıldığı durumlarda ortaya çıkmaktadır. Sürekli araba kullanmak, sürekli klavye kullanmak gibi durumlar örnek gösterilebilir.
 • Spor veya egzersiz yaparken veya bir şey taşırken ellerin yanlış kullanılması ağrı ve şişliğe neden olabilmektedir. Bu durumlarda genellikle tendonlar ve kaslar zarar görür ve ağrı, acı, şişlik, kızarıklık gibi durumlar ortaya çıkabilir.
 • Alerjik durumlar da ellerde şişlik ve ağrıya neden olmaktadır. Alerjen maddenin vücut ile etkileşmesi sonucu vücut bazı reaksiyonlar gösterebilir. Özellikle mevsim geçişlerinde bu tür reaksiyonlarla sık sık karşılaşılır.
 • Bazı ilaçların yan etkisi olarak vücudunuzun herhangi bir yerinde veya ellerinizde şişlik ve ağrı oluşabilir.
 • Ortopedik rahatsızlıklar da ellerde şişlik ve ağrıya neden olabilmektedir. Bununla birlikte vücutta halsizlik, hareket ettiğinizde vücudun belli bir yerinde oluşan ağrı ve acı hissi gibi durumlar ortopedik rahatsızlıkların belirtisidir.

Elde Şişlik ve Ağrının Tedavisi

 • Eğer ödem problemi varsa mutlaka tuz tüketimi azaltılmalıdır. Bununla birlikte kilo kontrol altında tutulmalı, ödem söktürücü yiyecek ve içecekler bolca tüketilmelidir. Aynı zamanda doktora da başvurmanız ve ödemin sebebini anlamanız gerekir.
 • Travmatik durumlarda ve elin yanlış kullanılması (mesela spor yaparken) gibi durumlarda doktora başvurmak gerekir. Çarpma, darbe alma durumlarında doktora gidene kadar geçen sürede ödemli bölgeye soğuk kompres uygulayabilirsiniz.
 • Kireçlenme söz konusu ise mutlaka doktora gitmek gerekir. İlaç tedavisi uygulanma ihtimali yüksektir.
 • Alerji durumunda alerjen maddeden uzak durmak ve doktora başvurmak gerekir.
 • İlaçların yan etkisi söz konusu ise mutlaka doktorunuza bildiriniz.
 • Ortopedik rahatsızlıklar ise fizik tedavi ve ilaç tedavisi gibi süreçler gerektirir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ