Göğüs Ucu Yarası ve Kanaması

Göğüs Ucu Yarası ve Kanaması

Göğüs ucu yarası ve kanama özellikle yeni doğum yapan ve emziren annelerde görülmektedir. Emziren anneler dışında diğer kadınlarda da çok sık olmasa da göğüs ucu yarası ve kanamaya rastlanabilir. Bunun birkaç sebebi vardır.

Göğüs Ucu Yarası ve Kanaması Nedenleri Nelerdir?

 • Emzirmeyen kadınlarda göğüs ucunda yara ve kanama şikayetine pek fazla rastlanmamakla birlikte zaman zaman bu durumla karşılaşmak mümkündür. Emzirmeyen kadınların göğüsle ilgili şikayetleri genel olarak göğüste oluşan çatlaklar, göğüs ucu ve göğüs bölgesindeki tüylenme problemidir.
 • Emzirmeyen kadınların göğüs ucunda yara ve kanama oluşmasının bir sebebi olarak giyilen sütyen gösterilebilir. Bu uzak bir ihtimal olsa da bu ihtimali değerlendirmenizde fayda vardır. Sütyenin kumaşı veya sutyenin çok sıkı veya gevşek olması, uzun süre aynı sütyenin kullanılması ve buna bağlı oluşan kirlenmeler göğüs bölgenizde tahrişe, kaşıntıya ve kanamaya yol açabilir.
 • Cildinizin kuru olması da göğüs bölgenizde ve göğüs uçlarında küçük deri kanamalarına, yara ve kaşıntılara ve hatta kızarıklık ve morarmaya neden olabilir. Özellikle soğuk havalar bu tür şikayetleri arttırmaktadır.
 • Aşırı kilo alımı da başta göğüs uçları bacak araları, göbek ve bel çevresi olmak üzere vücudun diğer bölgelerinde de çatlama, kaşıntı, yaralanma ve küçük deri kanamalarına yol açabilmektedir.
 • Hamilelik ve doğum sonrasında ise göğüs ucunda yara ve kanama şikayeti ile daha çok karşılaşılır. Hamilelik döneminde çatlamaya başlayan vücutta özellikle göğüs bölgesinde daha çok çatlak oluşur. Çünkü anne göğsü sütle dolar ve bu yüzden büyür ve derinin çatlamasına neden olur. Doğumun ardından emzirmeye başladığında ise bebek emdikçe annenin göğsü çatlamaya ve kanamaya başlamaktadır.
 • Bebeğin emmesi ile yara oluşmasının iki önemli sebebi vardır. Birincisi bebeğin tükürüğüdür. Tükürük, yapısı gereği asidik bir maddedir. Asidik yapısı gereği tükürük, deri ile temas ettiğinde deride tahrişe yol açmaktadır. Tahrişle beraber yanma hissi ve kızarıklık oluşması ve bölgenin kuruması da fazlasıyla olağandır.
 • İkinci sebep ise bebeğin emme şeklidir. Bebek, göğüs ucunu ağzında çok fazla sıktığı takdirde göğüs ucunda yaralanmaya ve kanamaya neden olmaktadır. Özellikle bebeğin dişlerinin çıkmaya başladığı dönem ne yazık ki anneler için acılı bir dönemdir. Bazen annenin göğsünde oluşan yaradan dolayı anneler bebeklerini emziremez hale bile gelebilirler.

Göğüs Ucu Yarası ve Kanaması Tedavisi

 • Cildin ve göğüs bölgesinin nem oranına dikkat edilmelidir.
 • İç çamaşırı temiz olmalı, göğüsü sıkmamalı ve kumaşı göğsü tahriş etmemelidir.
 • Kiloya bağlı yara ve kanamalar için kilo verilmesi şarttır. Kilo verene kadar ise doktora giderek bölgenin tedavisi için merhem alabilirsiniz.
 • Emziren anneler ise her emzirmenin ardından göğüslerini yıkayarak tükürükten arındırmalı ve göğsü kuru tutmalıdır.
 • Emzirme esnasında bebeğin ağzına memenin tamamı değil sadece meme ucu verilmelidir. Böylece bebek daha sağlıklı emecek ve annenin göğsünde çatlak ve buna bağlı yaralanma ve kanama durumlarının oluşması engellenecektir.
 • Zaten var olan yara ve kanamaları doktorunuza gösteriniz. Merhem ile tedavi ihtimali yüksektir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ