Çocukta Geğirme

Çocukta Geğirme

Yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda da sıklıkla geğirme sorunu ile karşılaşılabilir. Geğirme sorunu belirli bir hastalığın belirtisinden çok kişinin beslenme düzeyi ile ilgili olan bir durumdur. Sık sık geğirme sorunu olan kişilerin yediklerine ve içtiklerine dikkat etmesi geğirme sorununu ortadan kaldıracak bir etken olacaktır. Aşırı gazlı içeceklerin geğirmeye neden olduğu bilindiği için kişinin bu tarz asitli içeceklerden uzak kalması sorunu çözecek bir yöntem olacaktır.

Çocuklarda sürekli geğirmenin farklı nedenleri olabileceği de unutulmamalıdır. Bu nedenlerden birisi tıp dünyasında gastroparez olarak adlandırılan sağlık sorunudur. Bu sağlık sorunu halk arasında mide tembelliği olarak ya da midenin geç boşalması olarak bilinen bir sağlık sorunudur. Bu sağlık sorunu çocukların sürekli olarak geğirmesine neden olmaktadır.

Gastroparez Nedir?

Gastroparez hastalığının en bilinen ismi mide tembelliğidir. Çocuklarda çok sık görülen bu sağlık sorunu besinlerin mide tarafından ince bağırsağa taşınmaması durumunda görülmektedir. Yetişkinlerde de görülebilen bu sağlık sorununun en büyük sebebi şeker hastalığıdır.

Çocuklarda bu hastalığa neden olan etken kesin olarak tanımlanamamıştır. Geçici olan mide tembelliği sorunu viral enfeksiyonlar nedeni ile çocuklarda karşımıza çıkan bir sağlık sorunudur. Çoğu viral enfeksiyon aileler tarafından fark edilmediği için tedavisi de gecikmektedir. Geçici bir sağlık sorunu olan mide tembelliğinin en sık görülen belirtileri arasında geğirme, mide ağrısı, mide yanması gibi belirtiler yer almaktadır.

Çocuklarda Geğirme Nasıl Tedavi Edilmeli?

Çocuklarda oluşan geğirme sorunu çocukların beslenme düzenini yansıtan bir durum da olabilir. Bu durum ebeveynin kontrolünde geçici bir süreç olarak kalacak ve çocuk tedavi edilecektir. Çocukta geğirme sorunu tedavisi için yapılabilecek uygulamalar arasında şunlar yer almaktadır:

  • Çocukların aşırı yağlı, aşırı tuzlu yiyeceklerden ve aşırı asitli içeceklerden uzak durması gereklidir. Kola, kahve gibi içeceklerin çocuk tarafından tüketilmesi önlenmelidir.
  • Çocuklarda görülen geğirme sorunu tedavi edebilmek için çocukların egzersiz yapmasına olanak verilmelidir. Bunun için çocukların belirli bir spor dalına yönlendirilmesi etkili bir yöntem olacaktır.
  • Geğirme sorunu çözecek diğer bir yöntem de günlük yaşam alışkanlıklarının değiştirilmelidir. çocukların hava yutması önlenmeli, yemekleri yavaş ve sindirerek yemeleri, yemekleri çiğnemeden yutmaları önerilmelidir. Asitli içeceklerin ve diğer içeceklerin yemek esnasında çok tüketilmemesi de yapılacak en etkili yöntemler arasında yer almaktadır.
  • Geğirme sorununa çare olacak diğer yöntem de çocukların bitkisel ve doğal ilaç kullanımı yapması olacaktır. Bu ilaçların çocuklara hiçbir zararı olmadığı için özellikle tavsiye edilmektedir. Papatya, rezene ve nane gibi doğal ürünler geğirmeyi önleyicidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ