Çok Düşük Beta HCG Değeri

Çok Düşük Beta HCG Değeri

Gebelik hormonu olarak da bilinen Beta HCG hormonu, gebelik döneminde vücuda salınır. Önce kanda ortaya çıkar ve gittikçe yükselir. Daha sonraki haftalarda, idrar tahlilinde de görüntülenebilir. Gebelik, bu hormonun kanda ortaya çıkması ile tespit edilir. Eğer Beta HCG hormonu çok düşük değerlere sahip ise, bu kişinin hamile olmadığı anlamına gelir.

Beta HCG Değerlerinde Düşüklük

Gebelik tespiti için yapılan testlerde, bu hormonun yüksek çıkması beklenir. Ancak bazen, kişide gebelik başlamış olsa da Beta HCG hormonu istenen seviyede olmayabilir. Bu değerlerin düşmesi çeşitli faktörlere dayalı olarak ortaya çıkar. Nedenler ise şöyle sıralanabilir:

  • Gebelik tespit edildikten sonraki süreçte, takip edilen Beta HCG hormonunda aniden bir düşüş görülmesi, gebeliğin düşükle sonuçlandığı olasılığını artırmaktadır.
  • Bir başka neden ise, dış gebelik oluşumunun ortaya çıkmasıdır. Dış gebelik, embriyonun rahim dışında tutunması ve büyümeye başlamasıdır. Genellikle düşükle sonuçlanır ancak erken fark edilmez ise anne adayının hayatı da riske girebilmektedir.
  • Beta HCG değeri, son iki adet dönemi dikkate alınarak hesaplanır. Bu hesaplamada hata yapıldığında da hormon seviyesi beklenenden düşük çıkabilmektedir.
  • Normal seyrinde, gittikçe yükselen Beta HCG hormonunda düşüş fark edilmesi, bebeğin hayati riske sahip olduğunun ya da düşük gerçekleştiğinin belirtisi olarak dikkate alınmalı ve gerekli kontroller derhal sağlanmalıdır.

Beta HCG Tespiti

Gebelik hormonu yani Beta HCG hormonu gebelik döneminin başlangıcından itibaren salınmaya başlar. Yalnızca bu hormonun ölçümü sayesinde gebelik olup olmadığı anlaşılabilir. Aynı zamanda eczanelerde satışa sunulan plano testleri kullanılarak da bu hormonun seviyesini öğrenmek mümkün olabilmektedir.

İdrar testinin pozitif çıkmasını sağlayan, yine bu hormondur. Ancak gebeliğin ilk haftalarında genel olarak testin pozitif çıkması mümkün olmamaktadır. İdrar testi ile gebeliğin anlaşılabilmesi için döllenmenin üzerinden 6 ya da 8 hafta kadar bir süre geçmiş olması gerekir. Ancak kan testi, ikinci haftadan itibaren doğru sonuç verecektir. Beta HCG hormon seviyesini ölçtürmek isteyen ve gebelik şüphesi bulunan kişiler, sağlık ocağında ya da daha kapsamlı bir sağlık kuruluşunda kan testi yaptırabilmektedir.

Beta HCG hormonu; normal gebelik dışında mol gebelik, dış gebelik, rahimde meydana gelen tümör oluşumları gibi durumlarda da yüksek çıkabilmektedir. Bu nedenle kan testi ya da idrar testi tek başına yaptırılmamalı, ikisi bir arada daha nitelikli sonuç alınmasını sağlamaktadır. Bu konuda gerekirse uzman bir doktordan yardım alınabilir. Gebeliğin diğer belirtileri de söz konusu ise, yalnızca kan testiyle de sonuç alınabilir ancak diğer tehlikeli nedenlerle (dış gebelik, tümör oluşumu vs.) yükselen Beta HCG değerinin tespiti mutlaka sağlanmalı ve kişinin hayatı garanti altına alınmalıdır. Yapılan tetkiklerde olumsuz bir durum çıkması halinde mutlaka zaman kaybetmeden tedavi sürecine geçilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ