D Vitamini Eksikliğinin 10 Belirtisi

  • 08 Mart 2017
  • 67.170 kez görüntülendi.
D Vitamini Eksikliğinin 10 Belirtisi

D vitamini vücudumuz tarafından üretilebilen tek vitamindir. Ancak bu vitaminin üretilebilmesi için bol miktarda güneş enerjisine ihtiyaç duyulmaktadır. Bol miktarda gün ışığı ile üretilen D vitamini kemik dokunun, diş dokusunun güçlenmesini sağlar. Tüm bunların yanı sıra yapılan araştırmalar alyuvarların görevlerini yerine getirebilmesi için bol miktarda D vitamine ihtiyaç duyulduğu bulunmuştur. Bu durum D vitaminin bağışıklık sisteminde bire bir rol oynadığını ortaya koymaktadır.

D vitamini eksikliği her yaş grubunda ciddi problemlere neden olabilmektedir. Özellikle çocuklarda D vitamini eksikliği raşitizm denilen bir tür kemik erimesi ve kemik deformasyonu hastalığa sebep olur. Yetişkin bireylerde de D vitamini eksikliği birçok ciddi ve kronik hastalığa neden olabilmektedir.

D Vitamini Eksikliğinde Meydana Gelen Değişimler Nelerdir?

1-)Depresyon

Kişinin sürekli kendini yorgun hissetmesi, mutlu olmaması, hüzünlü bir ruh hali D vitamini eksikliğine bağlı gözlenen depresyondan kaynaklanabilmektedir. Bu durum serotonin üretiminde D vitaminin yer almasına bağlı olarak gözlenmektedir. Yeterince D vitaminin alınmaması vücuttaki serotonin üretiminin belirli düzeylerde azalmasına neden olmaktadır.

Bu durum genellikle kısa süreli depresyonların nedenidir. İleri düzeylerde depresyon gözlenmesinin altında yer alan farklı nedenler bulunmaktadır. Kişinin D vitamini eksikliğinin tedavi edilmesi meydana gelen depresyon halinin hızla geçmesini sağlayacaktır.

2-)Kemik Ağrıları

D vitamini kemik dokusunun yapısında bulunan başlıca vitaminlerden bir tanesidir. Eksikliğinde şiddetli kemik ağrıları meydana gelebilmektedir.

3-)Kemik Deformasyonları ve Raşitizm

D vitamini eksikliğinin en şiddetli belirtilerinden bir tanesi çocuklarda gözlenen raşitizmdir. Kemik yapı tamamen değişir. Tedavi edilmemesi durumunda ciddi sakatlıklar ve kalıcı hasarlar söz konusudur.

4-)Mide Bulantısı

Mide bulantısı bir çok vitamin eksikliğinde meydana gelebilmektedir. Kronik hal alan ve midede kramplara neden olan D vitamininin dışarıdan takviye edilmesi durumuda semptomlar hızla ortadan kalkmaktadır.

5-)Soğuk Algınlığı

Bağışıklık sisteminde ciddi bir göreve sahip olan D vitamini eksikliğinde özellikle çocuklarda bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak sıklıkla bakteri ve virüs kaynaklı enfeksiyonel hastalıklar gözlenmektedir. Uzun süreli ve sık sık meydana gelen soğuk algınlığı D vitamini eksikliğinin habercisi olabilmektedir.

6-)Kasların Zayıflaması

Kas yapısının da içerisinde bulunan D vitaminin vücutta eksilmesi durumunda kaslarda ciddi değişimler meydana gelmektedir. Kas ağrıları, vücudun çeşitli bölümlerinde kaslarda meydana gelen kramplar D vitamini eksikliğinde gözlenebilecek bir durumdur.

7-)Başın Terlemesi

Baş bölgesinde meydana gelen boncuk boncuk terlemelerin nedenlerinden bir tanesi D vitamini olabilmektedir. Bu durum eksikliğin şiddetine bağlı olarak giderek artan seviyede meydana gelebilmektedir.

8-)Halsizlik

Halsizlik, vitamin eksikliklerinde genel olarak gözlenen asemptomatik bir avitaminoz belirtisidir. Kişi de uzun süreli geçmeyen halsizliklerin nedeni D vitamini eksikliği olabilmektedir.

9-)Kabızlık

D vitamini eksikliğinde gözlenebilecek bir diğer sorunlardandır. Özellikle kronik D vitamini yetmezliklerinde kronik kabızlıklar gözlenebilmektedir.

10-)Mesane Sorunları

Mesane problemleri bu bölgede meydana gelen ağrılar, idrar yapmakta yaşanılan zorluklar D vitamini eksikliğine bağlı olarak gözlenebilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ