Göz Muayenesinde Damlatılan Damla

Göz Muayenesinde Damlatılan Damla

Göz muayeneleri gözün sağlığının korunması, var olan hastalıkların ilerlemesinin durdurulması ya da ilerleyişin takibi açısından son derece önemlidir. Yılda en az iki defa yani altı ayda bir göz muayenesinin yapılması gerekmektedir. Özel göz hastalıklarının bulunduğu durumlarda muayene sıklığında artış meydana gelebilmektedir.

Göz muayenesi esnasında çeşitli aletler ile gözler incelenir. Bu cihazlar gözdeki patolojik ve fizyolojik durumları incelemektedir. İnceleme sonucunda verdikleri sonuçlar ile de gözde meydana gelen problemler ya da var olan rahatsızlıklar kolaylıklar ortaya çıkabilmektedir.

Cihazlardan çıkan sonuçlar uzman göz hekimleri tarafından yorumlanır. Tüm bunların yanında doktorun kendi yapacağı muayene ve hastanın şikayetleri doğrultusunda gerekli teşhis konulur.
Göz muayenesi esnasında cihazların ölçümleri daha hassas bir şekilde yapabilmesini sağlamak, doktorun daha doğru bir muayene yapabilmesini sağlamak amacı ile muayene öncesinde göze damla damlatılmaktadır.

Göz muayenesi esnasında göz damlatılan damla sikloplejindir. Sikloplejin, göz bebeklerinin büyümesini ve bir süre bu şekilde kalmasını sağlar. Bu sayede göz muayenesi daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleşebilir.

Sikloplejin Kullanımı

Sikloplejin muayene öncesinde kullanılmalıdır. Ölçümlerin yapılmasından en az 15 dakika öncesinde uygulama yapılmalıdır. Bazı olgularda etki daha geç başlayabilir, bu durum göz önünde bulundurularak uygulama yapılmalıdır.

Koyu renk gözlü kişilerde %0.5′ lik solüsyonunun kullanılması yeterli olacaktır. Ancak renkli gözlü kişilerde %1′ lik solüsyonu kullanılmaktadır. Bu duruma dikkat edilerek damla uygulaması gerçekleştirilmektedir.

Sikloplejin etkisi yaklaşık 40 dakika sürmektedir. Etkiyi arttırmak için tekrar damla uygulaması doktor kontrolünde, doktorun isteği üzerine gerçekleştirilebilir. Meydana gelen büyüme 40 dakika sonra yavaş yavaş ortadan kalkmaktadır. Gözlerin eski haline dönmesi yaklaşık olarak 20 saati bulmaktadır.

Sikloplejin Kullanımı Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Yaşlılarda ve çocuklarda uygulanmasında mutlaka doktor kontrolü ve onayı gerekmektedir. Doktor kontrolü dışında yapılan uygulamalar sonucunda kalıcı ve geçici hasarlar meydana gelebilmektedir.
  • Dar açılı glokom hastası olan kişilerde, göz tansiyonu olan ya da bu tarz belirtileri bulunan kişilerde kesinlikle kullanılmamalıdır.
  • Lens kullanımı esnasında asla damla damlatılmamalıdır.
  • Kulanılan etkin madde ya da yardımcı maddelere alerjisi olan kişilerin bu damlayı kullanması kesinlikle tavsiye edilmemektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ