Damakta Et Büyümesi

Damakta Et Büyümesi

Damakta et büyümesi birçok sağlık sorununu da beraberinde getiren bir problemdir. Damakta et büyümesi sorunu halk arasında damak kısmında gözle görülür olan şişlikler için kullanılan bir tabirdir. Bu bölgelerde şişlik gözle görülür bir hale geldiyse diş doktoruna gitmek ilk yapılacak işlem olacaktır. Damakta et büyümesi durumunda ayrıca kişinin el ile kontrol yapması da etkili bir yöntem olacaktır.

Damakta et büyümesinin yanında damakta sık sık kanama meydana geliyorsa, bu durum ciddiye alınmalıdır. Diş eti rahatsızlıklarına bağlı olarak ortaya çıkan bu sağlık sorunu ilk başlarda daha küçük boyutlarda olsa da zaman içinde daha büyük bir hale gelir ve sorun yaratır. Bu problem kişinin yemek yerken acı çekmesine ve rahatsızlık duymasına da neden olabileceği için dikkat edilmelidir.

Damakta Et Büyümesi Neden Olur?

Damak bölgesinde et büyümesi oluşmasının birçok sebebi bulunur. Damak ağzın üst kısmıdır. Hem yumuşak hem de sert bir dokuya sahiptir. Yumuşak olan kısımlar arasında diş etleri yer almaktadır. Damakta et büyümesi durumu genel olarak bu diş etlerinde görülebilen bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Damakta et büyümesinin en sık görülen nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Damakta et büyümesinin nedenlerinden birisi dişlere takılan protezlerin tam uyum sağlayamamasıdır. Çoğu kişi özellikle ilerleyen yaşlarda dişlerine protez diş taktırmayı tercih eder. Bu takılan protez dişlerin uzman bir doktor tarafından yapılması gereklidir. Protez dişlerin dişe uygun olmaması halinde damakta et büyümesi gibi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bu durumda kişinin diş doktoru ile görüşmesi iyi bir yöntem olacaktır.
  • Damakta et büyümesinin diğer bir sebebi ise süt dişlerin döküldüğü dönemdir. Bu dönemde süt dişleri dökülür ve yerine kalıcı dişler gelir. Böyle bir durumda diş etlerinde ve damakta şişlikler meydana gelebilir. Bu sorun özellikle bebeklerde görülür ve kalıcı dişler çıktıktan sonra şişlik de kendi kendine ortadan kaybolur.
  • Damakta et büyümesinin diğer bir sebebi ise üst damakta oluşan enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Çok sıcak ve sert ürünlerin tüketilmemesi sorunu çözecek bir etken olacaktır.
  • Damakta et büyümesinin diğer sebebi diş etlerinde oluşan iltihaplardır. Kişinin ağız içi temizliğine ve diş sağlığına çok dikkat etmesi gereklidir.

Damakta Et Büyümesi Nasıl Tedavi Edilir?

Damakta et büyümesi belirli bir boyuta ulaştığında kişinin doktora gitmesi tavsiye edilmektedir. Bu durumda kişinin çok sıcak ve damağa zarar verecek yiyecek ve içeceklerden uzak kalması da tavsiye edilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ