Dişte Aşırı Hassasiyet ve Zonklama

  • 29 Mart 2017
  • 10.231 kez görüntülendi.
Dişte Aşırı Hassasiyet ve Zonklama

Dişte aşırı hassasiyet ve zonklama şikayeti genellikle diş çürüklerinden veya iltihaplanmadan kaynaklanmaktadır. Ağız içinde kalan çeşitli gıda ürünlerinden ötürü dişteki mineler zarar görerek, dişlerde çürüme başlar. Dişlerin çürümeye başlaması ile birlikte yemek yerken ağrı ve zonklama hissi oluşabilir.

Dişte hissedilen zonklama ve aşırı hassasiyet kişinin gündelik yaşamını olumsuz etkileyerek, uykusuz gecelere neden olabilir. Zonklamanın ne denli olduğu problemin altında yatan nedenle ilintilidir. Dişteki zonklamanın gözardı edilmemesi ve mutlaka uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

Dişte Aşırı Hassasiyet ve Zonklama Nedenleri Nelerdir?

Dişte hissedilebilen zonklama ara ara olabileceği gibi devamlı olarak da sürebilir. Zonklama ilk olarak akıllara dişte çürük olduğu düşüncesini getirir.

Çürük Diş

Yemek yedikten sonra ağız içinde kalan artıklardan asit oluşarak, bu asit vücuttaki en sert doku olan diş minesine zarar verebilir. Dişi dış etkenlerden korumakla görevli diş minesinin bozulması ise çürük problemini doğurur. Çürüyen dişin tedavi edilmemesi halinde yemek yerken, tatlı yerken veya bir şeyler içerken ağız içindeki gıda ürününün çürük bölgeye teması neticesinde zonklama-ağrı veya hassasiyet gibi şikayetler belirebilir.

Diş Çürümesi Neden Olur?

  • Diş ve ağız temizliğine yeterince özen gösterilmemesi akabinde ağız içinde biriken bakteriler, dişlere zarar vererek çürük oluşumunu tetikleyebilir.
  • Sürekli olarak fazla miktarda asit ve şeker içeren gıdaların tüketilmesi,
  • Sigara kullanımı diş çürüğünü tetikleyicidir

Diş Apsesi

Dişteki zonklamanın bir diğer nedeni ise diş apsesidir. En bilindik belirtisi şiddetli diş ağrısıdır. Bunun yanı sıra yenilen, içilen besinlere karşı dişte aşırı hassasiyet ve ağız içinde kötü koku da diş apsesinin bulgularındandır.

Apseyi tanımlayacak olursak, ilgili bölgede iltihap oluşumudur. Daha çok dişlerde enfeksiyonu takiben baş gösteren diş apsesinin altında yatan pek çok neden olabilir. Apse oluşumunu tetikleyici etkenler şunlardır;

  • Diş ve ağız içi temizliğine önem vermemek: Ağız içi temizliğine yeterince önem verilmemesi, apseyi tetikleyici etkenlerden biridir.
  • Dişlerin arasında kalan artıklar: Yemek yedikten sonra dişlerin arasında kalan artıklar adeta bakteri oluşumuna davetiye çıkartır. Bakteri oluşumuysa apseye sebebiyet verir.
  • Diş çürükleri: Diş çürükleri, dişte zonklamanın direkt nedeni olabileceği gibi dolaylı olarak da aynı soruna yol açabilir. Özellikle çürüğün ilerlemesi ve ihmal edilmesi halinde enfeksiyon tetiklenerek apse baş gösterebilir.
  • Dolgunun zayıflamış olması: Genellikle çürük dişin kurtarılması için uygulanan dolgu yönteminde dolgunun zayıflaması durumunda bakterilerin, çürük bölgeye ilerlemesi kolaylaşır. Bu da enfeksiyon yani apseye sebebiyet verebilir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ