Diz Kapağında İğnelenme

  • 12 Aralık 2016
  • 19.379 kez görüntülendi.
Diz Kapağında İğnelenme

Diz kapağında iğnelenme şikayeti genellikle dizde uyuşma şeklinde ifade edilmektedir. Uyuşma hissi dizin alt kısmında olabileceği gibi diz kapağında da baş gösterebilmektedir. Diz kapağında iğnelenme tek başına bir rahatsızlık göstergesi değildir. Ancak beraberinde getirdiği diğer şikayetlerin incelenmesi durumunda doğru tanı saptanabilmektedir.

Dizde uyuşma, diz kapağında iğnelenme şikayetleri daha çok sinir sıkışması ve bacakta ağrı gibi problemlerin neticesinde görülmektedir. Ancak uyuşukluk hissi menisküs yırtığı gibi ciddi sorunların habercisi olabileceğinden, kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Diz Kapağında Batma Hissi/İğnelenme Neden Olur?

Dizdeki hissizlik/iğneleme sorunu söz konusu olduğunda akıllara felç ihtimali gelmektedir. Ancak diz kapağındaki her uyuşma, felç göstergesi değildir. Şikayetin altında yatan pek çok neden olabilir.

Sinir Sıkışması

Duyu iletiminden sorumlu olan sinirler, vücudun pek çok bölgesinde bulunmaktadırlar. Bacaklardaki sinirlerin sıkışması, zedelenmesi veya bu sinirlere sert darbeler alınması halinde bacak bölgesinde uyuşma hissi oluşabilir.

Bacaklar vücudun hemen hemen tüm ağırlığını taşımaktadırlar. Bu sebepten bacakların gün içinde sürekli olarak kullanılması, bacaklara fazla miktarda yük binmesi ya da bacaklara sert darbeler alınması halinde uyuşma sorunu meydana gelebilmektedir. Özellikle obezite rahatsızlığı olanlarda fazla ağırlıktan ötürü bu soruna sık rastlanmaktadır. Bacaklarda sinir sıkışması/zedelenmesi; genellikle bacakta ağrı hissi, uyuşma/batma hissiyatı ve kas çekilmesi gibi belirtilerle kendini göstermektedir.

Yaşlılık

Yaşlılık döneminde vücuttaki eklem ve kemiklerde yıpranma daha fazla olduğundan dizde veya bacak bölgesinde uyuşma gibi şikayetlere daha fazla rastlanmaktadır.

Menisküs

Vücut ağırlığının dizlere eşit olarak dağılmasını sağlayan menisküsün yırtılması halinde yırtığın oluştuğu kısımda ağrı ve şişlik gibi sorunlar baş gösterebilmektedir. Daha çok dizin aniden ve olmadık şekilde bükülmesi halinde meydana gelmektedir. Özellikle sporcularda menisküs yırtığına daha sık rastlanmaktadır.

Dizde ağrı ve uyuşma hissi, şişlik, yürürken dizin ağrıması ve hareket kısıtlılığı gibi sorunlar menisküs yırtığının belirtileri arasındadır. Eğer bu tarz şikayetler söz konusuysa, hiç vakit kaybetmeden uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

Vitamin Eksikliği

Sağlıksız ve dengesiz beslenmenin sonucu olarak görülen vitamin eksikliği, dizde ve bacak kısmında uyuşmanın nedenleri arasındadır. Daha sağlıklı yaşam ve olası dizde uyuşma hissiyatını önlemek adına, sağlıklı ve dengeli beslenme programlarının izlenmesinde fayda vardır.

Zayıf Kan Dolaşımı

Yalnızca bacakta değil vücudun bir çok bölgesinde oluşan uyuşuklukların başlıca nedenlerinden biri, zayıf kan dolaşımıdır. Diz bölgesine doğru daha az kan akışının olması halinde bu bölgede uyuşukluk baş gösterebilir.

Şikayet pek çok rahatsızlığın habercisi olabilir. Dizde uyuşukluğun doğru tetkiki ve tedavi yöntemi için mutlaka uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ