Sol Kaval Kemiği Üzerinde Şişlik

Sol Kaval Kemiği Üzerinde Şişlik

Sol kaval kemiği üzerinde meydana gelen şişlik çeşitli patolojik ya da fizyolojik değişimlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Geçici ya da kronik bir hal kaynaklı meydana gelebilen bu durumun önemsenmesi, gerekli tetkiklerin yapılması ve uygun tedavi yönteminin uygulanması gerekmektedir.

Meydana gelen şişliğin önemsenmemesi durumunda oluşan şişlik giderek büyüyebilir ve yayılabilir. Bu durum kişinin postural duruşunda çeşitli değişikliklere neden olabilmektedir. Bu tür duruş bozukluklarını engellemek için erken evrede tedavinin doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Sol Kaval Kemiği Üzerinde Şişlik Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

1-)Travmatik Olaylar Sonucunda

Kişinin ciddi bir şekilde aldığı darbeler ya da geçirdiği kazalar bu bölgede çeşitli travmatik oluşumlara neden olabilir. Kaval kemiğinin ya da etrafındaki kas dokusunun zedelenmesine bağlı olarak bu bölgede şişlik oluşumu meydana gelebilir. Şişliğe çoğu zaman ağrı ve morluk eşlik etmektedir. Meydana gelen şişliğin boyutu alınan darbenin şiddeti ile doğru orantılı olarak değişmektedir.

2-)Egzersiz Sonucunda

Yapılan egzersizler sonucunda kaval kemiğinin etrafında şişlikler oluşabilir. Bu şişlikler yapılan yanlış hareketlerden ya da egzersizin şiddetinden kaynaklı olarak meydana gelmektedir. Ağır egzersizler sonucunda meydana gelen şişliklerde kişi muhakkak egzersize ara vermelidir. Ara verilmesine rağmen şişlik geçmiyorsa ve ağrı, acı şişliğe eşlik ediyorsa kişi muhakkak uzman bir hekime giderek yardım almalıdır.

3-)Ödem Oluşumu

Sol kaval kemiğinde meydana gelen şişliğin kaynağı ödem olabilmektedir. Vücutta ödem oluşumunun bir çok nedeni olabilmektedir. Ödem oluşumunun kaynağı bulunarak hızla tedavi edilmelidir.

Ödem vücutta çeşitli fizyolojik sistemlerin bozulması ile vücutta fazla su tutumuna bağlı olarak meydana gelmektedir. Yüksek tansiyon hastalığında vücudun çeşitli yerlerinde ödem oluşumu sıkça meydana gelmektedir.

Kullanılan ilaçlara bağlı olarak da vücutta sık sık su ve tuz tutumu artmaktadır. Bu tutulum çoğu zaman yüzeysel bölgelerde seyreder. Ancak bazı durumlarda kemik oluşumlarının yanlarında da ödem oluşumu meydana gelebilmektedir.

Ödem oluşumunu önlemek için kişi kullandığı ilaçlara dikkat etmenin yanı sıra yediği ve içtiği yiyecek ve içeceklere de dikkat etmelidir. Hayat yaşam standartlarının tam anlamı ile değişimi ve düzeni gerekmektedir.

NOT: Kemik yapının aşırı yıpranması, kemik dokuda meydana gelen bazı eksikliklere bağlı olarak da kaval kemiği etrafında şişlik meydana gelebilir. Bu şişlik aşınma boyutuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Böyle durumlarda cerrahi müdahale ya da dışarıdan bir müdahale ile yardım gerekebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ