Düşükten Sonra Regl Dönemi

Düşükten Sonra Regl Dönemi

Gebeliğin ilk 20 hafta içerisinde sonlanma durumu düşük olarak tanımlanmaktadır. Tıp literatüründe ‘spontan abortus’ şeklinde ifade edilmektedir. Olası düşük ihtimali için bu süreçte doktor kontrollerinin aksatılmamasında yarar vardır. İlk 20 haftalık zaman diliminde kanama şikayeti söz konusuysa, uzmanlar tarafından düşük ihtimali göz önüne alınarak çeşitli önlemler alınmaktadır.

Düşük Neden Olur?

Düşük durumu yani gebeliğin sonlanması hali genellikle kadınlar tarafından kendi hatalarıymış gibi kabul edilirler. Oysa ki düşüklerin çok çok azı kişinin hatasından kaynaklanmaktadır. Gebeliğin sonlanması genellikle bağışıklık sistemi rahatsızlıkları, plesanta sorunları gibi çeşitli sebeplerden oluşmaktadır. Diğer nedenleri ise şunlardır;

  • Enfeksiyonel rahatsızlıklar(bakteriyel enfeksiyonlar vs.)
  • Hali hazırda kullanılan ilaçların etkisi olarak düşük görülebilir(ağrı kesici, egzama ilaçları gibi)
  • Plesanta gelişiminde oluşabilecek sorunlar
  • hormonal bozukluklar,
  • gebelik sürecinde sigara, alkol gibi zararlı maddelerin kullanılması
  • obezite, aşırı kilo

Düşük Sonrası Adet Dönemi

Düşükten veya kürtaj işleminden genellikle 4-5 hafta sonra adet kanaması gözlenebilmektedir. Ancak bu süreçte hormonal salınımlardaki değişimlerden kanamada düzensizlik görülebilir. Daha çok düşükten sonraki ilk kanamada görülen bu düzensizlik, geçicidir ve kısa süre içinde eski düzenine kavuşur. Ancak bir süredir devam eden adet düzensizliği veya düşük sonrası kanaması söz konusuysa, uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

Kürtajdan Sonra Adet Gecikmesi Neden Olur?

Gebeliğin sonlandırılması için uzmanlar tarafından uygulanan işlem kürtajdır. Kürtajdan ortalama 40 gün sonra adet kanaması gözlenmektedir. Bu gecikmenin nedeni; eski hormonal salınımların tekrar eski düzenine kavuşuyor olmasıdır. Hormonlar eski düzenine girdikten sonra adet kanaması meydana gelmiş olur. Fakat 40 günü aşkın süredir adet kanaması söz konusu değilse, mutlaka uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

Düşüğün Belirtileri Nelerdir?

Düşük yani hamileliğin sonlanmasının en yaygın belirtisi; ağrı ve yaşanan kanamalardır. Ancak görülen kanama her zaman düşük göstergesi değildir. Düşük dışında bebeğin rahim içine yerleşmesinden ötürü de kanama meydana gelebilir. Ancak her şeye rağmen gebelik sürecindeki kişi kanama ve ağrı problemleri yaşıyorsa, düşük ihtimaline karşılık uzman doktora gitmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ