El ve Ayak Parmaklarında Ağrı

El ve Ayak Parmaklarında Ağrı

El ve ayak parmaklarında ağrılar oluşabilir. Bu ağrıların nedenleri ise her kişide farklılık gösterebilir. El ve ayak parmaklarında ağrı oluşması kişinin gündelik yaşamını önemli bir ölçüde zorlayacaktır. Çünkü insanların gün içinde en çok kullandıkları organları elleri ve ayaklarıdır. Kişinin ayaklarında ve ellerinde ağrı oluşması geçici olabilir ve bu durumda kişinin endişe etmesine gerek yoktur. Gün içinde yaşanan ufak bir kaza bile ellerde ya da ayaklarda ağrı oluşumuna sebep olabilir.

El ve ayak parmaklarında görülen ağrının sürekli bir hale gelmesi, ağrıya başka etkenlerin de eşlik etmesi ya da ağrının çok şiddetli bir hale gelmesi durumunda kişinin en yakın sağlık kuruluşuna gitmesi tavsiye edilmektedir.

El ve Ayak Parmaklarında Ağrı Neden Olur?

1-)Fazla Kullanım

Kişinin gün içinde el ve ayaklarını çok fazla kullanması bu bölgelerde zaman içinde yorulmaya bağlı bir biçimde ağrı oluşturabilir. Kişinin gün içinde sürekli yazı yazması vb. durumlarda el parmaklarında ağrılar gözlenebilir. Bu durumda bir süre dinlenmek ağrıları azaltacak bir yöntem olacaktır.

2-)Travma Etkenleri

Kişi gün içinde kaza geçirebilir. Bu kaza ufak bir kaza olabileceği gibi büyük bir kaza da olabilir. Tüm durumlarda el ve ayak parmaklarında ağrı oluşabilir. Kişinin el ve ayak parmaklarında ağrı oluşması kişinin gün içinde yaşadığı travmalar ile doğrudan alakalıdır.

3-)Parmak Eklem Artriti

Parmak eklemlerinde artrit meydana gelebilir. Bu duruma neden olan çok sayıda etken vardır. Parmak eklem artritinin en sık görülen belirtileri arasında el ve ayak parmaklarında ağrı oluşması yer alır. Bu sağlık sorunu sık sık karşımıza çıkmaktadır. Tanı ve tedavi için en yakın sağlık kuruluşuna danışmak gerekir.

4-)Parmak Derisinde Enfeksiyon

Vücudun birçok köşesinde enfeksiyon oluşumu gözlenebilir. Kişinin enfeksiyon oluşma riski olan yerlerden birisi de parmak derisidir. Parmak derisinde enfeksiyon oluşması durumunda bu bölgelerde zaman zaman geçici ağrılar oluşabilir. Antibiyotik ile tedavi yapmak gereklidir.

5-)Parmak Tümörleri

El ve ayak parmaklarında ağrı görülmesinin nedenlerinden birisi parmaklarda görülen tümörlerdir. Bu tümörler oldukça tehlikelidir ve acil bir biçimde tedavi gerektirmektedir.

El ve ayak parmaklarında ağrıya neden olan diğer etkenler arasında parmak kası ve parmak tendon enfeksiyonları, osteoartrit gibi etkenler yer almaktadır.

El ve Ayak Parmaklarında Ağrı Nasıl Geçer?

El ve ayak parmaklarında görülen ağrının geçmesi için öncelikle tanı koyulması gereklidir. Bunun için kişinin doktora gitmesi tavsiye edilmektedir. Böyle bir durumda sorun hemen tedavi edilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ