Anüs Çevresinde Siyah Lekeler

Anüs Çevresinde Siyah Lekeler

Anüs, sindirim kanalının son bölümünde bulunan dışkılamanın yapıldığı çıkış deliğidir. Anüs ve çevresinde gerçekleşebilecek her türlü olumsuz durum bireyi tedirgin edebilir. Boşaltım sisteminin önemli bir parçası olan ve vücudun temizlenmesini gereksiz maddelerden arınmasını sağlayan anüste yaşanan problemler, insanları utandırabilir. Herhangi bir hastalık kadar normal olsa da birçok kişi kontrole gitmekten bile çekinir. Vücutta rahat gözlemlenebilen bir yer olmaması sebebiyle, belirtiler zor anlaşılabilir. Bu yüzden herhangi bir sorun hissedildiğinde, uzman doktora başvurulmalı ve muayene edilmelidir. Gereken tedavi mutlaka doktor kontrolünde sağlanmalıdır.

Anüs çevresinde siyah lekeler genellikle bölgede bulunan kıllardan dolayı kaynaklanır. Kıl dönmesi oluşan bölgede, pilonidal sinüs denilen bir durum gelişir. Bir sivilce olarak da görülebilen rahatsızlık, bir müddet sonra cerrahi müdahale gerektirebilir. Kıl dönmesinin öncesinde anüs çevresinde siyah lekeler görülür.

Anüs Çevresinde Siyah Leke Neden Oluşur?

 

1-)Anal Fistül

Anal fistül, anüs ve anal kanalla bağlanma yoludur. Anüs bölgesinde kötü koku, kanama, akıntı, kaşıntı ve bölgede ele gelen kitle gibi belirtileri vardır. Belirtilerden bir ya da birkaçının görülmesi halinde uzman bir doktora başvurulmalıdır. Fistüle yönelik cerrahi müdahale gerekebilir.

2-)Makat Çatlağı

Anal fissür diğer bir adıyla makat çatlağı kabızlık, ishal, anal ilişki gibi sebeplerden olabilir. Belirtilerinden biri de anüs çevresinde siyah lekelerin oluşmasıdır. Bölgede oluşan çatlak sonrası kan dolaşımının bozulmasıyla kanama meydana gelir. Önce kırmızı olan lekeler ardından siyaha döner ve hasta ağrılı bir süreç geçirir.

3-)Anal Apse

Anal bölgede salgı kanallarının tıkanması sonucu apse oluşumu görülür. Enfeksiyon en büyük etmendir. Diğer anüs çevresinde görülen hastalıklar gibi şişlik, ağrı, kanama, kızarıklık hissedilebilir. En genel belirtisi bölgede siyah lekelerdir. Hastalığın geçmesinin beklenmemesi ve hızlı bir şekilde doktor kontrolünde bulunulması gerekir.

4-)Egzama

Egzama, vücutta yara ve kızarıklıklara sebep olan bir hastalıktır. Vücudun her bölgesinde görülebildiği gibi anüs bölgesinde siyah lekeler olarak görülebilir.

5-)Siğil

Birçok sebepten ortaya çıkabilen siğil, anal bölgede de görülebilir. Siğilin başlangıç evresinde siyah lekeler görülebilir.

6-)Hemoroid

Hemoroid, halk dilinde basur hastalığı şişkinliğe sebep olabildiği gibi anüs bölgesinde siyah lekelere de neden olabilir.

7-)Hijyen Eksikliği

Hijyensiz bakımın açtığı kötü sonuçlardan biri de anüs bölgesinde siyah lekeler görülmesidir. Bölgenin yeterince temizlenmemesi benek görüntülerine sebep olabilir. Bunun dışında anüs bölgesinin temiz olmaması birçok hastalığı da beraberinde getirebilir. Bu yüzden öncelikli ilgi odağı, kişisel temizlik olmalıdır. Ardından oluşabilecek herhangi bir problem dahilinde doktor kontrolünde tanı ve tedavi uygulanmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ