Elde Beyaz Leke

Elde Beyaz Leke

İnsan vücudunda çeşitli bölgelerde görülebilen beyaz lekeler ciddi cilt rahatsızlıklarını işaret edebilmektedir. Özellikle el ve ayak gibi görünen bölgelerde çıkan bu lekeler kişiyi psikolojik olarak da etkilemektedir.

Ellerde görünen beyaz lekelerin nedenleri sedef hastalığı ve vitiligo hastalığı gösterilmektedir. Çeşitli rahatsızlıkların belirtisi olan bu lekelerin tedavisi bazen mümkün olamamaktadır. Beyaz leke tedavisinde izlenecek yöntem hastalığın türüne göre değişebileceği için öncelikle bir uzman tarafından hastalık teşhisi konulmalıdır.

Elde Beyaz Leke Oluşumunun Nedenleri

Eldeki beyaz lekelerin ilk akla gelen ve en bilinen sebebi vitiligo’dur. Fakat beslenme düzenindeki eksiklikler ve sedef hastalığı da bu duruma sebebiyet vermektedir. Bu durumları birbirinden ayırabilmek adına detaylı bir açıklamaya ihtiyacınız olacaktır.

1-)Vitiligo

Deriye kahverengimsi renk veren melanosit hücrelerinin kesin olarak bilinemeyen sebeplerden dolayı azalarak pigment üretiminin durmasına vitiligo hastalığı denmektedir. Görülme olasılığı %1,5 olarak bilinmektedir. Belli olarak görüldüğü bir yaş grubu yoktur.

Sebepleri Nelerdir?

Melanosit hücrelerinin azalma sebepleri kesin olarak tespit edilememiş olsa da vitiligo hastalığına sebep olan bazı durumların etkili olduğu bilinmektedir. Aileden genetik olarak geçebilen bir rahatsızlıktır. Ayrıca stres ve fazla güneşe maruz kalma gibi durumlarda da meydana gelebilmektedir. Bilim adamlarınca kanıtlanamamış olan nedenleri de mevcuttur.

Bulaşıcı Mıdır?

Vücutta en çok el, ayak, omuz, genital bölge gibi alanlarda oluştuğu görülmektedir. Oluştuğu bölge kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Lekelerin sıçrayarak başka bölgelere yayılması da her vücutta farklılık göstermektedir.

Vitiligonun Tedavisi Var mı?

Vitiligo rahatsızlığının ışık tedavisi, amaliyat, krem ve ilaç tedavisi gibi yöntemlerle tedavi edilebildiği bilinmektedir. Doktorlar tarafından lekelerin büyüklüğüne, çıktığı bölgeye göre değişkenlik gösteren özel tedavi yöntemleri izlenmektedir. Denenen bazı yöntemler olsa da kesin olarak bir çözümü bulunamamıştır.

2-)Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı, vücutta meydana gelen lekelerin sedef rengine benzetilmesinden dolayı bu adı almıştır. Deride kırmızımsı bir bölge üzerinde pul şeklinde görünen bir rahatsızlıktır. Bölgede kaşıntıya neden olmaktadır.

Sebepleri Nelerdir?

Bu hastalık kullanılan bir ilaçtan, geçirilen bir ameliyattan kaynaklanabileceği gibi yoğun stres ve sıkıntıdan da kaynaklanmaktadır. Deride meydana gelen yanıklar ve farklı hastalıklar da sedef hastalığına sebep olmaktadır. Diş çürüğü de bu hastalığı tetikleyebilmektedir çünkü sedef hastalığı enfeksiyonlardan doğmaktadır.

Bulaşıcı Mıdır?

Sedef hastalığı bulaşıcı değildir, böyle bir durumla karşılaşılmamıştır.

Hastalığının Tedavisi

Bölgeye uygulanan kremler, ağız yoluyla alınan ilaçlar tedavide kullanılabilmektedir. Ayrıca doktor öneriyorsa PUVA tedavisi de uygulanabilir. Tedavi için doktorun reçetesine uymak gerekmektedir.

3-)Tinea Versicolor

Bir mantar türüdür. Sırt, göğüs, kol ve bacak bölgelerinde beyaz lekeler şeklinde kendini gösterir. Bulaşıcı bir rahatsızlık değildir. Fakat lekelerin geçmesi biraz zordur.

Sebepleri Nelerdir?

Hormonlara bağlı olarak meydana gelen değişiklikler ve vücut terlemesi gibi sebeplerle meydana gelen ve daha çok genç insanlarda görülen bir rahatsızlıktır.

Hastalığın Tedavisi

Bu durumla karşılaştığınızda en doğru yol doktora başvurmaktır. Sülfür şampuanı ya da aloe veranın lekeli bölgeye uygulanarak tedavi edildiği de bilinmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ