Göbek Kısmında Sürekli Kaşınmalar

Göbek Kısmında Sürekli Kaşınmalar

Cildin herhangi bir bölgesinde baş gösterebilen kaşıntılar, göbek deliği veya göbek çevresinde de görülebilmektedir. Göbek kısmında baş gösteren sürekli kaşıntı hissi kişinin yaşamını olumsuz etkileyebilmektedir. Kaşıntı hafif olabileceği gibi şiddetli de seyredebilir.

Göbek kısmında sürekli kaşıntı şeklinde ifade edilen şikayete hamilelik dönemindeki kadınlarda sık rastlanır. Bu süreçte anne karnındaki bebeğin büyümesi ve gelişimiyle, göbek bölgesi gerilir. Gerilme akabindeyse kaşıntı hissi oluşur. Ancak bu kaşıntının nedeni her zaman hamilelikle ilintili olmayabilir. Altında yatan çok ciddi sağlık sorunları olabileceğinden ihmal edilmemesinde ve muhakkak uzman doktora başvurulmasında yarar vardır.

Göbek Kısmında Sürekli Kaşıntı Hissi Neden Olur?

Göbeğin sürekli kaşınması beraberinde kızarıklık, kabarma şikayetlerini doğurur. Bu sebepten 0luşan diğer şikayetlerin giderilmesi için öncelikle kaşıntının tedavisi gerekmektedir. Bu içerikte göbek etrafında hissedilen kaşıntının nedenlerini ele alacağız.

Göbek Deliği İltihabı

Tıp literatüründe omfalit olarak ifade edilen göbek deliği iltihabına, her yaştan kimsede rastlanabilir. İltihaplanmanın esas nedeni bu bölgede biriken bakteri ve mantar oluşumlarıdır. Göbek deliği bölgesi yapısı gereği genellikle nemli olduğundan, bakterilerin burada türemesi gayet olasıdır. Bu yüzden çok fazla terleyen kişilerde göbek deliği iltihabına daha fazla rastlanır. Göbek etrafında kaşıntı dışında diğer bulguları ise şunlardır;

  • Göbek deliğinden gelen akıntı,
  • Göbek deliği kanaması,
  • Etrafında şişlik ve kızarıklık oluşumu,
  • Ağrı hissi

Göbek deliği iltihabının ihmal edilmesi göbek fıtığı, göbek düşmesi gibi pek çok ciddi soruna yol açabileceğinden ihmal edilmemeli ve mutlaka uzman doktora danışılmalıdır.

Cildin Kuru Olması

Ciltteki kaşıntıların başlıca nedenlerinden olan kuru cilt, göbek deliğindeki kaşıntının sebebi olabilir. Bu bölgenin nemsiz olması tetikleyici etkendir. Çeşitli nemlendirici kremlerle kuruluk giderilerek, kaşıntının tedavisi gerçekleştirilebilir.

Gebelik

Kadın vücudunun pek çok değişime uğradığı hamilelik döneminde, anne karnındaki bebeğin gelişimi ile birlikte karın bölgesinde gerilme gibi fizyolojik sonuçlar da meydana gelebilir. Karın bölgesindeki cilt gerilmesiyse, bu bölgede kaşıntıyı tetikleyicidir.

Diğer Etkenler

  • Alerjik durumlar(tüketilen gıda, kullanılan ürün vs.),
  • Egzama(çeşitli cilt hastalıkları)

Göbek etrafındaki kaşıntı; göbek deliği iltihabı, cilt rahatsızlıkları gibi ciddi sorunların göstergesi olabilir. Bu yüzden gözardı edilmemeli ve mutlaka konuyla ilgili uzman doktora başvurulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ