Ellerde ve Ayaklarda Kaşıntı

Ellerde ve Ayaklarda Kaşıntı

Cildin herhangi bir bölgesinde oluşabilen kaşıntı sorununa el ve ayaklarda sık rastlanmaktadır. El ve ayaklarda kaşıntı şikayeti genellikle alerjik reaksiyonlarla ilgilidir. Cildin alerjiyi tetikleyici etken maddelere karşı gösterdiği tepki alerjik durum olarak bilinir. Bunun sonucu olarak ciltte kızarıklık, kaşıntı şikayetleri baş gösterebilir.

Kaşıntı hissinin şiddetli olması akabinde ciltte geçici kızarıklıklar gözlenebilir. Kaşıntı isteği artmış olsa bile cildin o esnada daha fazla kaşınmaması tavsiye edilir.

El ve Ayaklarda Kaşıntı Nedenleri Nelerdir?

Kaşıntının altında yatan pek çok neden olabilmektedir. Nedenin doğru tahlili için kaşıntı ile kızarıklık görülüp görülmediği, deride pullanma/döküntünün olup olmadığı gibi detaylar büyük önem taşımaktadır.

Alerjik Durumlar

Bağışıklık sisteminin alerjiyi tetikleyici etken maddeye karşı gösterdiği tepki/cevap, alerjik durum olarak bilinir. Alerjik durumların altındaki etken madde kişiden kişiye farklılık gösterse de, reaksiyonun sonucu genellikle aynıdır. Kaşıntı ve kızarıklık alerjik durumların en bilindik sonuçlarıdır.

Kullanılan deterjan, sabun, şampuan, kullanılan kozmetik ürünleri veya tercih edilen kıyafet alerjiyi tetikleyici etken madde olabilir. Bu sebepten oluşabilecek alerjik durumları önlemenin en kalıcı ve etkili çözümü; alerjen maddenin belirlenmesi ve bu etkenden uzak durulmasıdır.

Cilt Kuruluğu

Cildin haddinden fazla kuru, nemsiz olması kaşıntıyı ve akabinde kızarıklığı tetikleyicidir. Özellikle uzun süre güneş ışığına maruz kalınması neticesinde sık görülür. Bu sebepten doğan kaşıntı şikayetini önlemek için cildin kuruluğunun giderilmesi gerekir. Nemlendirici krem veya merhemler kullanılarak, cildin nemli kalması sağlanabilir ve kaşıntı giderilmiş olur.

Böcek Isırığı

El ve ayaklardaki kaşıntının bir diğer nedeniyse böcek ısırıklarıdır. Özellikle yaz aylarında artış gösteren sivrisinekler ve diğer böceklerin etkisiyle bu mevsimde daha sık görülür. Kaşıntı ile birlikte şişlik, kızarıklık belirir. Böcek ısırığı çok ciddi sağlık sorunlarına davetiye çıkartabileceğinden, sivrisinek haricindeki böcek sokmalarında muhakkak uzman doktora gidilmesi önerilir.

Mantar Enfeksiyonu

El ve ayaktaki kaşıntının başlıca nedenlerinden biri de mantar enfeksiyonlarıdır. Cilt hastalığı olan mantar enfeksiyonu daha çok el, ayak ve saç derisinde gözlenmektedir. Hastalığın ilk zamanlarında ciltte kırmızı halkalar varken, enfeksiyonun ilerlemesi sonucunda ciltte kaşıntı ve pullanma görülür. Enfeksiyon uzman tarafından uygun görülen merhem ve bir takım kremlerle tedavi edilebilmektedir.

El ve ayaklardaki kaşıntı, kızarıklık şikayeti kimi zaman alerjik durumlar gibi basit nedenlerden kaynaklanabileceği gibi kimi zamansa ciddi cilt hastalıklarının habercisi niteliğinde olabilir. Kaşıntı probleminin altında yatan nedenin doğru tahlili ve nedene yönelik tedavisi için uzman doktora başvurulması önerilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ