Gebelikte Emla Krem Kullanımı

Gebelikte Emla Krem Kullanımı

Emla krem, lidokain ve prilokain etkin maddelerin bir araya gelmesi ile oluşan kombine bir kremdir. Etkin maddelerin özelliklerine bağlı olarak lokal anestezik madde olarak çeşitli olgularda kullanılmaktadır. Gebelik, insan fizyolojisinin birçok açıdan değiştiği bir dönemdir bu sebeple kullanılan ilaçlar yetişkinlerde sorun oluşturmasa dahi gebelerde çeşitli problemler oluşabilir. Bu yüzden hamilelik esnasında kullanılan ilaçlar muhakkak uzman hekimlere danışılmalıdır. Gebelikte kullanılan ilaçlara dikkat edilmesi gerekmesinin bir diğer nedeni ise fetüse ilacın geçiş miktarıdır.

Emla Krem Kullanımı ve Endikasyonları

Emla krem, lokal anestezik madde olarak kullanılmaktadır. Çeşitli cerrahi müdahalelerden önce deri üzerine belirli bir katman şeklinde sürülür. Bu sayede işlem esnasındaki ağrı ve acının duyulması önlenir. Genellikle kapiller damarlar üzerinde yapılacak işlemlerde, intravenöz kateter uygulanması gereken durumlarda ve bacak ülserlerinde yüzeysel cerrahi girişimlerde kullanılmaktadır.

Kullanılacak her müdahalede uygulanması gereken miktar ve kalınlık değişiklik göstermektedir. Bu durum ayrıntılı bir şekilde ilaç prospektüsünde anlatılır ya da nasıl uygulanması gerektiği uzman hekim tarafından tarif edilir.

Gebelikte Emla Krem Kullanılır mı?

Gebelikte kullanılan ilaçlara ekstra dikkat edilmesi gerekmektedir. Kullanılan ilacın gebelik kategorisine muhakkak bakmak gerekmektedir. Dünya sağlık örgütü tarafından belirlenen teratojenite sınıflandırmasına göre emla krem B grubunda yer almaktadır. B grubu ilaçlar, gebeler tarafından kullanılabilir, literatürde belirtilmiş herhangi bir yan etki bulunmamaktadır denmektedir. Ancak emla kremin içeriğinde bulunan lidokain ve prilokain yüksek oranda fetüse geçmektedir. Bu durum bebekte çeşitli kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. Bu yüzden emla krem gebelerde kullanılmamalıdır. Doktorunuz aksini belirtmediği sürece kesinlikle kullanmayınız.

Krem, pomat şeklinde deri üzerine sürülen ilaç formları nedense çok daha zararsız olarak görülür ve dozlama yapılmadan kullanılmaktadır. Bu durum kesinlikle yanlıştır özellikle gebelikte bu tür hatalara düşmek ciddi sonuçlar doğurabilmektedir.

Emzirme Esnasında Emla Krem Kullanılabilir mi?

Emzirme esnasında bebeğe süt yolu ile birçok ilaç geçebilmektedir. Bu yüzden hamilelik gibi emzirme döneminde de kullanılan ilaçlar konusunda ekstra dikkat edilmesi gerekmektedir.

Emzirme esnasında emlanın anne sütü ile bebeğe az miktarda geçtiği tespit edilmiştir. Bu durum bebeğe zarar verecek boyutlarda değildir. Emzirme esnasında emla krem bu sebeple kullanılabilmektedir. Ancak bebeğin sağlığı için zorunlu olmayan durumlarda uzman hekime danışılmadan bu tür ilaçların kullanımından kesinlikle kaçınılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ