Geceleri Uykuda Uyuşukluk

Geceleri Uykuda Uyuşukluk

Geceleri uykuda uyuşukluk sık karşılaşılan bir olaydır ve her yaştan kişinin başına gelebilmektedir. Çoğunlukla ellerde ve kollarda meydana gelmekte, uyuşukluğa karıncalanma hissi de eşlik edebilmektedir. En belirgin ve basit sebebi yanlış yatış pozisyonudur; uzun süre kan akışının doğru gerçekleşmemesinden dolayı uyuşukluk ve karıncalanma hissedilmektedir.

Bunların yanı sıra nörolojik, ortopedik, sinir hasarı gibi sebepler de uyuşukluğa neden olabilmektedir. Bu sebeple; uyuşukluğun sebebi ve sürekliliğin takip edilmesi gerekmektedir.

Geceleri Uykuda Uyuşukluk Neden Olur?

1-)Yanlış Yatış Pozisyonu

Yatış pozisyonu, yukarıda da belirttiğimiz gibi en sık karşılaşılan uyuşukluk sebebidir. Uyurken el veya kolun üzerine yatmak, bu uzuvlarda kısa süreli uyuşukluk ve karıncalanma hissi yaratmaktadır.

2-)Kan Akışının Yavaşlaması

Uyku sırasında kol ve bacağın yukarıda kalması veya vücudun altında kalması sonucu kan akışı yavaşlayabilmekte ve bölgede uyuşukluk ve karıncalanma hissi doğabilmektedir.

3-)Nörolojik Faktörler

Çok fazla alkol tüketen kimselerde sinirlerin yıpranmasından dolayı uyuşukluk ve karıncalanma yaşanabilmektedir.

Şeker hastalığı geceleri uykuda uyuşukluğa neden olabilecek bir rahatsızlıktır. Kanda şeker dengesizliği olduğu durumlarda, ellerde ve kollarda karıncalanma ve uyuşukluk görülebilmektedir. Kişi eş zamanlı iştah kaybı, bulanık görme, sık idrara çıkma gibi problemler yaşıyorsa, vakit kaybetmeden bir hekime danışması gerekmektedir.

Bunların dışında, bazı diğer hastalıklar da uyuşukluğu tetikleyebilmektedir. Beyin ve omurilik rahatsızlıkları buna örnektir. Ayrıca strese bağlı uyuşukluk da görülebilmektedir.

4-)Ortopedik Nedenler

Kişinin sert bir zeminde yatması, fıtık rahatsızlığı olması gibi ortopedik etkenler geceleri uykuda uyuşukluk hissine sebep olabilmektedirler.

Geceleri Uykuda Uyuşukluk Nasıl Geçer?

Yukarıda belirtilen; kolun üstüne yatma, sert zemin vs. gibi basit sorunların çözümü için kişi kendi kendine yöntemler geliştirerek, bu uyuşukluktan kurtulabilir.

Fakat nörolojik ve ortopedik nedenler için mutlaka bir hekime başvurulması gerekmektedir. Bu rahatsızlıkların tanısı, uzman muayenesi ve gerekli testler ile koyulacaktır.

Strese bağlı olan uyuşukluk için uzman bir psikologdan yardım alınması doğru olacaktır; hekimin uygun gördüğü bir antidepresanla bu sorun çözülebilmektedir.

Geceleri uykuda uyuşukluk hissi sol koldaysa ve de yoğun bir şekilde rahatsızlık veriyorsa; kalp krizi riskine karşı acilen hekime başvurulması gerekmektedir.

Yine yüksek tansiyon hastalarında inme öncesi uyuşukluk görülebilir. Bu tarz durumlarda; kişiye hemen tansiyonunu ölçmesi, yüksek ise hemen hekime başvurması önerilmektedir.

Geceleri uykuda uyuşukluk görüldüğü üzere birçok hastalıkla bağlantılı olabilmektedir. Rahatsızlığı olan kişilerin bu süreci sıkı bir şekilde takip etmesi ve belirtileri izleyerek aciliyetine göre hekimlerine başvurmaları gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ