Nabız Düşüklüğü

Nabız Düşüklüğü

Kanın damarlarda akarken damarlara gösterdiği basınç tansiyon olarak ifade edilir.Tansiyon büyük ve küçük olmak üzere iki grupta incelenir.

Büyük tansiyon: Günlük hayatta kullandığımız büyük tansiyon tıpta daha çok sistolik basınç olarak anılır. Kalp kasıldığında atardamar sistemine pompalanan kanın oluşturduğu basınçtır.Normal değerleri 12 – 14 arasındadır.

Küçük tansiyon: Tıpta diastolik basınç olarak bilinen basınç, kalbin gevşediği anda kana bir miktar basınç uygulaması ile kan akımını sağladığı kalp içindeki en düşük basınca verilen isimdir. Küçük tansiyon hastalıkları genel olarak stres ,şişmanlık ve genetik hastalıklara yorulmaktadır. Normal değerleri 7-9 arasındadır.

Nabız Nedir?

En anlaşılır tabiriyle kalbin atış sayısıdır. Vücutta bilekte damarların deriye yakın olduğu noktalarda ya da boğazda bulunan atardamarlardan birine 3 parmak ile bastırılarak ölçülebilir. Nabzın normal değerleri yetişkin bireyde 60-100 , çocuklarda 100-120 ve bebeklerde 100-140 değerleri arasındadır.

Nabız ile Tansiyon İlişkisi

Nabız, kalp atış sayısı tansiyon ise bu sırada atardamarlarda oluşan basınçtır. Dolayısı ile birbirleriyle ilişkilidirler.Ancak aynı şeyi ifade etmezler. Genelde aynı anda artıp azalmalarına rağmen kalp atış sayısının yani nabzın artması tansiyonun artacağı anlamına gelmez. Kalp atışları düzenini korurken tansiyonda artmalar olabilir bu yüksek tansiyon hastalarına örnektir.

Düşük Nabız

Bradikardi yani nabız düşüklüğü kalp atış sayısının azalmasıdır. Daha önceden geçirilmiş kalp krizi gibi kalp rahatsızlıkları, hipertansiyon (yüksek tansiyon), doğuştan gelen kalp hastalıkları ( konjenital kalp defekti), organlardaki demir birikimi (hemokromatozis), kalp ameliyatlarında gerçekleşen komplikasyonlar ,tiroit bezinin az çalışması, yüksek tansiyon düşük nabızın nedenleri arasındadır.

Düşük Nabız Tehlikeli midir?

Düşük nabızın genelde sporcularda bulunması bir tesadüf mü ? Düşük nabız kontrole alındığı sürece iyi bir durumdur ancak bunun ne derece düşük olduğu bir doktor tarafından incelenmeli ve ona göre müdahalede bulunmalıdır. Her düşük düzeydeki düşük nabız iyi değildir.

Düşük Nabız Nasıl Önlenmelidir?

Kalp kaslarımızı güçlendirmek kalp sağlına dikkat etmek ve nabız düşüklüğünü önlemek için, kolestrole dikkat edilmeli ve bunun için aşırı yağlı aşırı tuzlu –şekerli yemeklerden kaçınılmalı, sigaradan uzak durulmalıdır. Tansiyon kontrol altında tutulmalı ara ara ölçülmeli yüksek ya da düşük çıkmasına göre önlemler alınmalıdır. Süreklilik gösteren bir durumsa doktora başvurularak gereken önlemler alınmalıdır. Egzersiz yapmak, kalp damar sağlığı ve sağlıklı yaşam için önemli bir ayrıntıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ