Kırık Sonrası Ödem

Kırık Sonrası Ödem

Ödem kısaca vücutta çok fazla su birikiminden oluşan bir sağlık sorunudur. Ödem genel olarak şişlik ve ağrı olarak kendini belli etmektedir. Ödem oluşması birçok farklı etkene bağlı olarak gelişebilen bir durumdur. Ödemin oluşması halinde kişinin acil olarak doktora gitmesi ve doktorun önereceği tedavi yöntemlerini uygulaması önerilmektedir. Ödem birçok hastalığa işaret eden bir durumdur. Kişinin kırığı olması durumunda da sonrasında ödem oluştuğu sık sık görülür. Bu durum kırığın şiddeti ile de oldukça alakalı bir durumdur.

Ödemler kişinin toplardamarı ve lenf sistemi ile yakından ilgilidir. Ödem oluşması durumunda kişinin vücudunun çeşitli bölgelerinde su dolu şişlikler görülür ve bunun yanında ağrı da olur.

Ödem Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

  • Ödem oluşması farklı nedenlere bağlı olarak görülen bir sağlık sorunudur. Ödem oluşmasının en büyük sebeplerinden birisi alınan fiziksel darbelerdir. Travma geçiren kişilerde sıklıkla ödem oluşur. Kişinin aldığı bir darbe sonucu vücudunda kırık ya da çatlak gibi sorunlar oluştuğu görülebilir. Bu kırık ve çatlaklarda doku zedelenmesi olması durumunda ise kırık olan bölgede ödem oluşabilmektedir. Tedavi için doktorun önereceği yöntemler tercih edilmelidir.
  • Ödem oluşmasının diğer bir sebebi de önemli hastalıklardır. Ödem oluşmasına neden olan hastalıklar arasında böbrek hastalıkları, kalp hastalıkları, hormonal bozukluklar, kalp hastalıkları yer almaktadır. Kişinin sık sık ödem sorunu ile karşılaşması halinde tedavi için doktor ile görüşme yapması gerekmektedir.
  • Ödem oluşmasına neden olan sağlık sorunlarından birisi de vücutta yer alan iltihaplanmalar ve enfeksiyonlardır. Vücuda girmeye çalışan zararlı maddeler tarafından oluşturulan bu sağlık sorunları tedavi edilmediği sürece vücutta ödem oluşması normaldir.
  • Ödem oluşmasının diğer sebeplerinden birisi de kişinin beslenme düzeni ile yakından ilgilidir. Aşırı tuzlu ürün tüketen kişilerin vücudunda ödem oluşması kaçınılmaz olacaktır. Bunun için kişinin tuzlu gıdalardan ve çok fazla sıvı tüketimi yapmaktan kaçınması gereklidir.
  • Kişinin çok fazla hareketsiz bir yaşamı olması da vücudun çeşitli yerlerinde ödem oluşmasına neden olabilmektedir.

Ödem Nasıl Geçer?

  • Ödemin geçmesi ve tedavisi için kişinin beslenme düzenine çok dikkat etmesi gereklidir. Tuzlu gıdalardan uzak durulması, şekerli gıdalardan uzak durulması gerekmektedir.
  • Kişinin olabildiği kadar çok hareket etmesi günlük spor ve egzersizlerini aksatmaması da gerekmektedir.
  • Ödem tedavisi için uygulanabilecek diğer bir yöntem ise şekerli, asitli ve alkollü içeceklerden uzak durmak olacaktır.
  • Kişinin uyku düzeni de çok önemlidir. Çok ya da az uyumak ödeme neden olan etkenlerden birisidir. En ideal uyku saati 8 saat olarak değerlendirilmiştir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ