Hamilelikte Hapşırmak Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelikte Hapşırmak Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelikte hapşırmak bebeğe zarar verir mi sorusu halk arasında oldukça yaygın bir sorudur. Hapşırmak, bebeğe doğrudan bir zarar vermez fakat dolaylı yollardan bebeği etkileyebilir. Fakat bu durumda hapşırma nedeniniz oldukça önemlidir. Bu yüzden hamilelikte hapşırmak konusunda genel bilgiler edinmek anne adayları için faydalı olacaktır.

Hamilelikte Hapşırma Nedenleri Nelerdir?

 • Gebelik döneminde anne vücudu, her zaman olduğundan daha hassas bir hal almaktadır. Bu sebeple gebelik döneminde anne vücudu, normalde olduğundan daha fazla korunmaya ihtiyaç duyar. Çünkü gebelik döneminde vücut, dışarıdan gelen etkilere karşı daha savunmasızdır ve oluşabilecek bir olumsuzluk bebeğin sağlığını da etkileyebilir.
 • Hamilelik döneminde oluşan hapşırık genellikle virüslerden kaynaklanır. Soğuk algınlığı, grip veya nezle gibi durumlar annenin sürekli hapşırmasına neden olabilir.
 • Hapşırıkla birlikte boğazda ağrı ve burun akıntısı durumları da söz konusu olabilmektedir.
 • Hamilelik dönemindeki hapşırık, sadece virüs nedeniyle olmaz. Alerjik durumlar da annenin hapşırmasına neden olabilmektedir. Özellikle mevsim geçişlerinde alerjik etkenlere bağlı hapşırma ile karşılaşılması oldukça sıradan bir durumdur. Fakat alerjik reaksiyon sadece mevsimsel sebeplere bağlı olmayıp bir yiyeceğe veya herhangi bir maddeye karşı da olabilir.
 • Burun içinde var olan bir tümör de sık sık hapşırmaya neden olabilir. Tümörler, iyi ya da kötü huylu olabilirler. Fakat iyi huylu bir tümör gebelik hormonlarının etkisiyle kötü huylu olabilir. Bu sebeple söz konusu olan bir tümör var ise kontrol altında tutmak gerekmektedir.
 • Salgı bezleri, gebelik döneminde normalde olduğundan daha fazla çalışmaktadır. Bu sebeple burun sıvısı da normalde olduğundan daha fazla salgılanarak gebenin sürekli hapşırmasına neden olabilir.

Hamilelikte Hapşırmak Bebeğe Zarar Verir mi?

 • Gebelikte hapşırmak bebeğe zarar vermez fakat hapşırığı tutmak istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bunun sebebi ise hapşırma esnasındaki vücut çalışma sistemidir.
 • Hapşırırken ağzımızı bir miktar da olsa açarız. Bunun bir nedeni vardır; iç basınçla dış hava ortamının basıncının dengede kalmasını sağlamak. Bu dengeleme işlemi gerçekleşirken de kalp atış hızı anlık olarak yavaşlamaktadır ve bu durum gözlerimizi kapatmamıza neden olur. Hapşırma esnasında gerçekleşen tüm bu işlemler bağışıklık sisteminin savunma mekanizmasıdır ve bizim için oldukça faydalıdır.
 • İşte bu sebeplerle; gebelik sırasında hapşırma isteğiniz geldiğinde hapşırığınızı tutmaya çalışmanız ve ağzınızı kapalı tutmanız iç basınç ile dış basınç dengesinin sağlanmasını engelleyecek ve içeri doğru ani bir basınç oluşmasına neden olacaktır. Bunun sonucunda ise erken doğum veya düşük riski gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkmaktadır.

Hamilelikte Hapşırmamak İçin Önlemler

 • Hamilelik esnasında, doktorunuz aksini belirtmediği sürece boş meyve tüketmeli ve vitamin ve minerallerden yoksun kalmamalısınız.
 • Hastalıklara karşı dirençli olmak için doktorunuz aksini belirtmediği sürece; süt ve süt ürünleri ve özellikle kefir gibi güçlü besinleri tüketmelisiniz.
 • Soğuktan kendinizi sakınmalısınız.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ