Hamilelikte Sol Kasık Ağrısı

Hamilelikte Sol Kasık Ağrısı

Hamilelikte sol kasık ağrısı, en sık ortaya çıkan problemlerden bir tanesidir. Bunun temel nedeni, rahimde ortaya çıkan küçük kasılmalardır. Hamilelik sürecinde rahim büyümeye devam ettiği için vücut buna uyum sağlamakta zorlanır ve bu da ağrı oluşmasına sebep olabilir. Anne rahminin içi kas yapıları ile kaplıdır. Hamilelikte rahim iç kasları aniden kasılabilir ve bu da sol kasıkta ağrı olarak yansıyabilir.

Ağrı bazen daha geniş bir alana da yayılabilmektedir. Ağrılar dayanılamayacak kadar şiddetli olsa bile bu dönemde ilaç alınması oldukça sakıncalıdır. Bu nedenle doktorun müdahale etmesi en doğrusudur.

Hamilelikte Sol Kasık Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

  • Rahim iç duvarındaki kasların kasılması ve rahmin büyümesi ağrıların temel sebebi olarak bilinir. Ancak daha başka durumlar sonucunda da sol kasık ağrısı meydana gelebilmektedir.
  • Hormonsal değişimler bu dönemde son derece hızlı gelişme gösterdiği için vücudun bir alışma evresi söz konusu olmaz. Bu da sol kasık ağrılarının sebeplerinden bir tanesidir.
  • Sol kasıkta oluşan ağrının bir başka nedeni de sindirim sistemi ile ilgili sorunlardır. Kişinin hamilelik döneminde kabızlık çekmesi veya ishal sorunu yaşaması gibi basit nedenlerle de bu dönemde sol kasık ağrısı görülmesine yol açabilmektedir. Ancak bu nedenle ortaya çıkan sol kasıkta ağrı durumu, bir süre sonra etkisini yitirir.
  • Hamilelikte gaz sancıları da sıklıkla ortaya çıkan problemlerden bir tanesidir. Bağırsaklarda biriken gaz dışarı çıkmak için bir yol bulamazsa, kasıklarda ağrı oluşması kaçınılmazdır.
  • Sayılan nedenler dışında, hamilelik süreci ile ilgili olmayan ancak bu dönemde ortaya çıkan bazı sağlık sorunları da sol kasık ağrısına yol açabilir. Söz gelimi apandis ile ilgili sorunlar, kasıklarda ağrı oluşturabilmektedir.
  • Hamilelik sürecindeki kadının çok üzülmesi, yoğun strese maruz kalması sonucunda kasıklarındaki ağrılar çok şiddetli olabilmektedir.
  • Hamilelikte alınan kilolara bağlı olarak da kasıklarda ağrı meydana gelebilmektedir. Kişi zaten kilolu ise hamilelik kiloları da üzerine eklendiğinde vücudun özgül ağırlığı çok fazla olacaktır. Bu nedenle hamilelikte beslenme düzenine mutlaka dikkat edilmelidir.
  • Yine hamilelik süreci içerisindeki kadınlarda eklemlerde gevşeme, relaksin hormonunun çok fazla salgılanması sonucunda görülebilen bir durumdur. Bu da kasıklara yakın olan eklemlerde ağrı hissedilmesine neden olabilir.
  • Bebeğin gelişim sürecine bağlı olarak ilerleyen aylarda kasık ağrıları daha da yoğunlaşabilmektedir.

Hamilelikte Sol Kasık Ağrısı Tedavisi

Sol kasıkta ağrı geçmiyor ya da sık sık yeniden ortaya çıkıyorsa, hamile kadının mutlaka doktora gitmesi gerekir. Hamile kadının kendi başına, doktorun bilgisi olmaksızın ilaç kullanması hem kendi bünyesine hem de bebeğe zarar verebilir. Çünkü birçok ilaç gebelik döneminde kullanıma uygun değildir. Sol kasık ağrısı çok şiddetli ise derhal muayene olunmalı ve doktorun önerileri dikkate alınmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ