Yeni Doğan Bebek Gözünde Kan Oluşması

Yeni Doğan Bebek Gözünde Kan Oluşması

Yeni doğan bebeklerin gözlerinde kızarıklık, kırmızılık olması genellikle çok sık karşılaşılan ve doğal olan bir durumdur. Genellikle bu durum doğumu takip eden birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Kendiliğinden geçmeyen durumlarda doktor yardımına gerek duyulabilir, herhangi bir sorun genellikle yeni doğan bebeğin rutin kontrollerinde kendiliğinden ortaya çıkmaktadır.

Yeni doğan bebek gözünde kan oluşması genetik faktörlerden kaynaklı, hastalık etmenlerinden kaynaklı ya da çevresel etmenlerden kaynaklı meydana gelebilmektedir. Genellikle gözde oluşan kan çevresel etmenlerden kaynaklı oluşmaktadır. Çevre şartlarının düzeltilmesi ile hızla düzelmektedir. Ancak uzun süreli geçmeyen durumlarda bir hastalık söz konusu olabilir. Böyle durumlarda hiç zaman kaybetmeden anne ve babaların bebeklerini uzman bir hekime götürmeleri gerekmektedir.

Yeni Doğan Bebek Gözünde Kan Oluşması Nedenleri Nelerdir?

1-)Çevresel Etmenler

Bu durum en sık gözlenen sebeptir. Genelikle bebeklerin yaşadığı ortamın aşırı tozlu ya da kirli olmasından kaynaklı olarak gözde kızarıklıklar, kan çökmesi gözlenebilir. Bebeklerin bünyeleri yetişkin bireylere oranla çok daha hassastır. Yetişkin bir birey için rahatsızlık vermeyecek temiz bir ortam bebekler için zararlı olabilir. Bu sebeple iki kat daha fazla temiz olunmalı, bebeklerin çevreden aldığı zararlar minumuma indirilmelidir.

2-)Adaptasyon

Bebeklerin dünyaya geldikleri ilk andan itibaren adaptasyon sağlayabilmesi için bir süre geçmesi gerekmektedir. Genellikle gözlerde görmenin gelişmesi, ışığın daha hassas bir şekilde algılanabilmesi için belirli süre geçmelidir.

Adaptasyon sürecinde bebeğin bulunduğu ortamlara dikkat edilmezse bebekte hasarlar meydana gelebilir. Özellikle gözlerin hassas olduğu bu dönemlerde ışığa direkt ve fazla bir şekilde bebeğin maruz kalması sonucunda çeşitli problemler ortaya çıkabilir.

İlk etaplarda gözlerde yanma, kızarıklık, hafif şişlik ve kan toplanması şeklinde gözlenecek bu durumlar ileri ki evrelerde görme bozukluklarına neden olabilir. Bu sebeple anne ve babaların çok dikkatli olması gerekmektedir.

3-)Enfeksiyon Kaynaklı Oluşumlar

Gözler steril ortamlardır. Hiçbir şekilde mikroorganizma içermez. Çevreden maruz kalınan mikroorganizmalarda kendi mekanizmaları tarafından yok edilir. Ancak bebeklerde bu mekanizmalar tam olarak gelişmediği için gözde enfeksiyon oluşumu çok sık gözlenebilmektedir.
Enfeksiyon sonucunda gözde kızarma, yanma ve kan görülebilir.

Kontrol altına alınmayan ve hızla tedavi edilmeyen enfeksiyon görme bozukluğuna neden olabilir. Bu sebeple hiç zaman kaybedilmeden enfeksiyon ortadan kaldırılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ