Griple Birlikte Mide Bulantısı

  • 25 Kasım 2016
  • 19.713 kez görüntülendi.
Griple Birlikte Mide Bulantısı

Soğuk kış günlerinde daha sık gözlenen grip, hemen hemen herkesin ortak şikayetlerinden biridir. Gribin nedeni olan virüsler vücuda girdiği gibi belirtiler birden bire başlamaz, ancak 1 2 gün içinde kendini belli eder. Grip; 38 derece üstü ateş ve buna bağlı titremeler, burun akıntısı, boğaz ,kulak, baş ağrılarının ön planda olduğu vücut ağrıları ,kuru öksürük ve kusma, ishal gibi belirtilerle kendini gösteren bir rahatsızlıktır.

Grip ve Mide Bulantıları

Burun ile dil organize şekilde çalışan iki duyu organıdır. Dolayısı ile yemek yerken tat alma sadece dile yüklenemez. Hastayken burnun tıkanıklığı ile koku reseptörleri çabuk yorulur. Bu yüzden yemek yerken tatlar tam alınmaz, bu durumla beraber gelen iştahsızlık da mide bulantılarını tetikler. Ama tabii ki her mide bulantısını gribe yorulmamalı ve en kısa zamanda doktora başvurulmalıdır.

Griple Karıştırabileceğimiz Mide Bulantıları

Hamilelik

Psikolojik faktörlerin yanında hormonların da neden olduğu mide bulantıları hamilelik döneminde artış gösterir. 14. haftaya gelindiğinde ise mide bulantıları kesilir. Gripte olan halsizlikle gelen bulantılar gebelikte de olduğu için karıştırmalar söz konusu olabilir ancak doktor doğru teşhisi koyacaktır.

Stres

Aşırı stres, endişe, kaygı gibi duygu halleri mide bulantısına sebebiyet verebilmektedir. Altında daha çok psikolojik neden yattığı düşünülen bir durumdur. Stresle baş etme teknikleri ile bunun üstesinden gelinebilir. Stresle mücadelede için kişinin kendisini iyi hissetmesini sağlayan aktiviteler yapması faydalı olacaktır.

Gıda Zehirlenmeleri

Gıda zehirlenmesi genellikle yemeği yedikten hemen sonra birbiri ardına devam eden kusmalardan oluşur. Zehirlenmeler ciddi sonuçlar doğurabilir ve yemekten sonra oluşan bu tarz üst üste gelen bulantılarda hemen hastaneye gidilmelidir. En doğru müdahale doktorun müdahalesidir.

İlaç Alerjileri / Yan etkileri

İlaç kullanırken en başta dikkat edilmesi gereken şey son kullanma tarihidir. Tarihi geçmiş ilaçlar yan etki olarak şiddetli mide bulantılarına yol açabilir. Aynı şekilde kullanılan ilaçların içeriğindeki maddeye karşı alerjinizin olması da, beraberinde mide bulantısını şikayetini getirebilmektedir.

Gripte Mide Bulantısına Neler İyi Gelir ?

Gripken oluşacak mide bulantılarında öncelikle derin derin nefes almak ve ılık duş iyi gelecektir. Bu evrede bilinçsizce ilaç alınmamalı, mutlaka uzman doktor kontrolü altında ilaç kullanılmalıdır. İlaçların yanı sıra yapılan sıcak bir nane limon da mideyi rahatlatıcı etkiye sahiptir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ