Kalçada Tek Noktada Başlayan Ağrı

Kalçada Tek Noktada Başlayan Ağrı

Kalça bölgesinde görülen ağrıların birçok sebebi bulunur. Ağrıların tek nokta üzerinde başlaması ve sonrasında tüm kalça bölgesine yayılması durumunda kişinin en yakın sağlık kuruluşuna gitmesi gerekmektedir. Kalça bölgesinde meydana gelen ağrılar birçok farklı etkene bağlı olabilir. Bu durum bazen bölgesel ağrılara neden olurken bazen ise tüm kalça bölgesinde ağrılara neden olabilmektedir. Kişinin bu ağrıların sürekli oluşması halinde acil bir biçimde doktora gitmesi gereklidir.

Kalçanın tek noktada ağrıması birçok sağlık sorununa işaret edebilir. En net tanı için kişinin doktora görünmesi gereklidir. Bu durumda yapılacak testler ile birlikte ağrının nedeni ortaya çıkabilir. Ağrının tek bir bölgede toplanması kalça eklemlerinde görülen sağlık sorunları sebebiyle ortaya çıkabilmektedir.

Kalçada Tek Noktada Başlayan Ağrı Neden Olur?

1-)Romatizma Hastalıkları

Romatizmal hastalıklar günümüzde birçok kişide meydana gelmektedir. Bu gibi durumlarda kişinin uzman bir doktora danışması gereklidir. Romatizma hastalıkları eklemlerde meydana gelen sağlık sorunları nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Kalçada başlayan ve yayılan ağrıların en büyük nedeni omuriliklerde meydan gelen hasarlardır. Böyle durumlarda kişinin doktora gitmesi ve muayene olması gereklidir.

2-)Travmalar

Kişinin gün içinde yaşadığı herhangi bir travma kalçada bölgesel ağrılara neden olabilir. Kişinin böyle bir durumda yaşadığı bir çarpışma, geçirdiği bir kaza oldukça etkilidir. Travmatik etkenlerin bir nedeni de kişinin kendini çok fazla zorlamasıdır. Kişinin bir gün içinde kendiniz zorlayacak bir şekilde spor yapması ya da çok uzun süre yürümesi halinde kalçasında ağrılar görülebilir.

3-)Kıl Dönmesi

Kalçada meydana gelen ağrıların diğer bir sebebi de kıl dönmesi sorunudur. Kıl dönmesi hem kadınlarda hem de erkeklerde karşımıza çıkan bir sorundur. Kıl dönmesi kuyruk sokumu bölgesinde sık görülen bir sağlık sorunudur. Kıl dönmesi enfeksiyon ve iltihaplara bağlı bir biçimde ortaya çıkabilmektedir.

4-)Fıtık

Fıtık en büyük sağlık sorunlarından birisi olarak birçok kişide karşımıza çıkmaktadır. Bel fıtıkları kalçalarda da ağrılara neden olabilmektedir. Fıtığa yol açan etkenler arasında ağır kaldırma, fazla yük taşıma, yanlış duruş pozisyonları, hareketsiz yaşam ve travmatik etkenler gibi etkenler yer almaktadır.

Kalçada Tek Noktada Başlayan Ağrı Nasıl Tedavi Edilir?

Kalça bölgesinde bölgesel olarak başlayan ve sonrasında birçok bölgeye yayılan bu ağrı yapılacak testler ile teşhis edilebilir. Hastalığın nedenine bağlı bir biçimde fizik tedavi ile tedavi olmak mümkündür. Kişinin kalça ağrılarını tedavi edebilmesi için rehabilitasyon uzmanından yardım alması da iyi bir yöntem olacaktır. Bunun için uzman bir doktor ile görüşülmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ