Safra Kesesi Taşı Ağrısı Nerelere Vurur?

Safra Kesesi Taşı Ağrısı Nerelere Vurur?

Oldukça ciddi boyutlarda ağrılara yol açan safra kesesi taşı ağrısı, uzun sürebilir ve bu da kişinin ağrıyı çok daha uzun süre hissetmesine ve sıkıntı yaşamasına neden olabilir. Safra kesesinde ortaya çıkan taş nedeniyle oluşan ağrılar kişinin yaşam kalitesini düşürür, sosyal yaşamını olumsuz yönde etkiler ve sıklıkla kendini tekrar edebilir, bu nedenle safra kesesi taşının ağrıya yol açmasının sebepleri mutlaka tespit edilmelidir.

Safra kesesinde ortaya çıkan ağrılar, eğer çok şiddetli ve çok sık aralıklarla tekrar ediyorsa, kişinin mutlaka en kısa sürede bir doktora gidip muayene olması gerekir. Safra kesesi taşının neden bu kadar çok ağrıya yol açtığının tespit edilmesi gerekir. Safra kesesinde oluşan ağrılar, farklı nedenlerle de oluşabilir ve taş ağrısı da zannedilebilir Bu nedenle safra kesesinde ağrıya yol açan faktörlerin bilinmesi çok önemlidir.

Safra Kesesi Taşı Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

  • Safra kesesinde oluşan ağrının çok önemli denebilecek iki nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerden birincisi, safra kesesinin bir nedenle tıkanmasıdır. Bu durum doğrudan ağrıya yol açar, ikinci nedeni ise safra kesesinde iltihaplanma oluşmasıdır. İltihaplanma, bu bölgedeki dokuların enfeksiyon kapması nedeniyle oluşur.
  • Safra kesesinde taş oluşması ve iltihaplanma oluşması, safra kanalında iltihaplanma oluşması veya pankreasta iltihaplanma oluşması, çeşitli nedenlerle safra kesinde tıkanma oluşması, safra kesesindeki ağrı oluşumunun nedenlerinden bazılarıdır.

Safra Kesesi Taşı Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Safra kesesinde taş oluşumu nedeniyle oluşan ağrılar sonucunda çeşitli belirtiler ortaya çıkar, ağrıların nerelere vurduğu, nerelerde daha yoğun hissedildiği gibi bilgilerin bilgilere hakim olunması kişinin hangi durumda, hangi nedenle ağrı oluştuğunu tespit edebilmesi bakımından da oldukça önemlidir.

  • Atak şeklinde oluşan karın ağrıları,
  • Bazen sürekli bazen aralıklı olarak ağrıların gelişmesi,
  • Belli başlı bazı besinlerin tüketilmesinden hemen sonra ortaya çıkan çok şiddetli ağrılar,
  • Midede bulantı ve bulantıya bağlı olarak gelişen, kusma refleksi.

Safra Kesesi Taşı Ağrısı Tedavisi

Safra kesesi taşı nedeniyle ortaya çıkan ağrı, sırt bölgesinde, kollarda ve karın bölgesinde çok şiddetli bir şekilde ağrı hissedilmesine yol açabilmektedir. Bu bölgelerde ortaya çıkan ağrı, aynı zamanda safra kesesinde iltihaplanma nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir.

Taş oluşumu nedeniyle oluşan safra kesesi ağrılarında bu taşın vücuttan atılması da tedavinin temel noktasıdır, ancak bu bireysel olarak yapılabilecek bir tedavi değildir. Bu nedenle kişinin ağrı hisseder hissetmez ama en kısa sürede doktora gitmesi gerekmektedir. Safra kesesi ağrılarında ağrı hissedilen bölgelere sıcak kompres uygulanması, bireysel olarak yapılabilecek en rahatlatıcı işlemdir. Aynı şekilde sıcak havlu ile karın ve bel bölgesi de sarılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ