Kalpte ve Sol Kolda Ağrı ve Hafif Uyuşma Geliyor

Kalpte ve Sol Kolda Ağrı ve Hafif Uyuşma Geliyor

Kalpte ve sol kolda ağrı, uyuşma şikayetlerinin gözlenmesi kişinin paniğe ve endişeye kapılmasına yol açar. Endişenin esas nedeni; bu semptomların kalp ve damar hastalıklarıyla hatta kalp krizi ile ilgili olabileceği ihtimalidir. Ancak her kalpte ağrı ve kol uyuşması problemi kalp rahatsızlıklarıyla bağlantılı olmayabilir. Fakat semptomlar basit bulgular olmadığından dikkatli olmakta ve mutlaka doğru tetkik-tedavi yöntemi için uzman doktora başvurulmasında yarar vardır.

Kalpte ve Sol Kolda Ağrı, Uyuşma Nedenleri Nelerdir?

Göğüs boşluğunda yer alan ve görevi vücuda kan pompalamak olan kalpte ve kolda ağrı, uyuşma şikayetlerinin gözlenmesi birbirinden bağımsız sebeplerle görülebileceği gibi bağlantılı da olabilir. Şikayetlerin altında yatan neden; kalp ve damar hastalıkları, stres, aşırı yorgunluk gibi pek çok etken olabilir.

Kalp ve Damar Hastalıkları

Kalp hastalıklarının en bariz bulgusu; kalpta hissedilen ağrılardır. Özellikle kalbi besleme işlevine sahip damarların tıkanması veya daralması durumunda kalp ağrısı gözlenebilir. Koroner arter rahatsızlığından kaynaklı olabilir. Fakat her ağrı kalp hastalıklarıyla ilgili değildir. Kimi zaman kaburga, kas ağrıları da bu bölgede ağrı şikayetini doğurabilir. Hissedilen ağrı ile birlikte gözlenen diğer semptomların da uzman tarafından detaylı izlenmesi gerekebilmektedir. Kalp hastalıklarının genel belirtileri şunlardır;

  • Çarpıntı,
  • Nefes alıp verirken zorlanma, nefes darlığı,
  • Halsizlik, bitkinlik ve yorgunluk,
  • Göğüs ağrıları

Kalp Krizi

Kalbi beslemekle görevli damarlarda kan akışının birden bire durması veya azalması akabinde kalp krizi meydana gelmektedir. Kalp krizi sırasında ilk olarak göğüste meydana gelen ağrılar, giderek kollara ve omuzlara doğru yayılabilir. Buna bağlı olarak kalple birlikte sol kolda da ağrı ve uyuşma hissi oluşabilir. Ancak bu semptomların kalp krizi göstergesi olup olmadığının anlaşılabilmesi için mutlaka doktora gidilmelidir. Kalp krizine yol açan başlıca faktörler şunlardır;

  • Diyabet(şeker hastalığı),
  • Aşırı kilo veya obezite,
  • Sigara içmek,
  • Yüksek tansiyon

Psikolojik Etkenler

Pek çok psikolojik etken, vücutta fizyolojik sonuçlar halinde kendini gösterebilmektedir. Aşırı stres, endişe ve kaygıya bağlı olarak kişide; göğüste ağrı şikayeti baş gösterebilir. Özelikle yoğun ve stresli iş temposunda çalışan kişilerde ve panik atak rahatsızlığı olanlarda sık görülür.

Kalpte ağrı ve sol kolda oluşan uyuşma, ağrı şikayetleri kalple ilgili çok ciddi sağlık sorunlarının göstergesi olabileceğinden kesinlikle göz ardı edilmemesi tavsiye edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ