Karaciğer Yağlanması ve Büyümesi

Karaciğer Yağlanması ve Büyümesi

Karaciğer insan vücudunun en büyük organlarından biridir büyüklüğü her insanda faklı olmakla birlikte ortalama ağırlığı 2 kg civarında ve midenin sağ üstünde bulunmaktadır. Dört farklı lobtan oluşmakta ve koyu kırmızı rengindedir.

Karaciğer Yağlanması ve Büyümesinin Nedenleri Nelerdir?

Kullanılan ilaçlar, sağlıksız ve düzensiz beslenme rutini çok fazla alkol ve sigara kullanımı gibi sebeplerden dolayı karaciğer yağlanması ve büyümesiyle karşılaşabiliriz. Karaciğer büyümesinin en büyük nedeni alkol olarak bilinmektedir.

Karaciğer yağlanmasının ise en büyük nedeni kişinin hareketsiz yaşantısı ve kötü beslenme düzenidir. Karaciğerde oluşan problem bağışıklık sistemimizin çökmesine neden olacaktır. Hastalığın belirtileri başka hastalıklarla oluşması ya da belirtilerin net olmaması nedeniyle belirlenmesi ve tedavi edilmesi için mutlaka uzman iç hastalıkları hekimine görünmek gerekmektedir. Hastalığın net bir şekilde anlaşılması için mutlaka batın ultrason çekilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Beş yetişkinden biri karaciğer yağlanması ya da büyümesi gibi problemlere sahip olduğu bilinmektedir.

Karaciğer yağlanması ya da büyümesi problemi anlaşılmazsa ve yanlış tedavi uygulanması sonucunda vücudumuzun bağışıklığı düşer ve hala anlaşılmazsa problem ve doğru tedavi uygulanmazsa ilerlemesi halinde karaciğerde bir tümör oluşur bu da karaciğer kanseri başladığı anlamına gelmektedir.

Karaciğerin Yağlanmasının ve Büyümesinin Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer çoğu hormonun salgılandığı bir organ olduğu için herhangi bir bozuklukta birçok belirtiyle karşılaşmanız mümkündür. Karaciğerde problemin oluşması mide, böbrek gibi birçok organın işleyişinde önemli ölçüde etkilemektedir. Karaciğerde problem nedeniyle mide yanması gibi problemle karşılaşılabilir. Ayrıca böbreklerin süzme işlemi problemi olacağı için idrarımızda protein kaçağı tespit edilir. Hormon bozukluğu olacağı içinde aşırı stres, gerginlik durumları yaşanabilir.

Ayrıca hızlı kilo almak ya da hızlı kilo vermek gibi belirtiler de gözlenebilmektedir. Karaciğer büyümesi az oranda ise herhangi bir belirti göstermez. Fakat büyüklüğü arttıkça sürekli olan mide üzerinde bir baskı, karın kısmında devamlı ağrı, güçsüzlük hissi, belli aralıklarla bulantı ve kronik yorgun hissetme gibi belirtiler gösterir.

Karaciğer Yağlanmasının ve Büyümesinin Tedavi Yöntemi

  • Karaciğer yağlanmasının herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Genellikle uzman bir diyetisyenin yazdığı özel bir diyetle kontrol altına alınır.
  • Karaciğer büyümesi olan bireyler beraberinde karşılaşılan hastalıklar göz önünde bulundurularak farklı tedavi yöntemleri denenir. Hepatiti olan bireylerde ilaçla tedavi yöntemi kullanılır. Obezite problemi olan bireylerde düzenli egzersiz programı ve diyet programı kullanarak tedavi planlanır. Şeker hastaları için hem şekeri hem kolesterol problemi düzenleyecek bir ilaç tedavisi tercih edilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ