Karnın Sağ Alt Tarafında Ağrı ve Acı

Karnın Sağ Alt Tarafında Ağrı ve Acı

Karnın sağ alt kısmında görülen ağrı birçok sağlık sorununa işaret ediyor olabilir. Bu nedenle kişinin çok dikkatli bir biçimde hareket etmesi ve böyle bir ağrı görüldüğü ve uzun süreli devam etmesi halinde doktora danışması gerekmektedir. Karnın sağ kısmında görülen ağrının kısa sürmesi ise ciddi bir sağlık sorununun nedeni olmadığınının göstergesidir.

Kişinin üşütmesi halinde bile bu bölgede ağrı meydana gelmesi görülebileceği için kişinin böyle bir durum ile karşı karşıya kalması halinde hemen telaş yapmaması gereklidir. Karnın alt tarafında görülen ağrı birçok organa bağlı olarak gelişebilmektedir. Karnın sağ alt bölgesi birçok organın yer aldığı bir bölge olarak bilinmektedir.

Karnın Sağ Alt Kısmında Yer Alan Organlar Hangileridir?

Karnın sağ alt kısmında yer alan organlar arasında şunlar yer almaktadır:

  • Pankreas,
  • Karaciğer,
  • Apandisit,
  • Sağ böbrek,
  • Safra kesesi,
  • Sağ adrenal bez,
  • Sağ akciğerin alt kısmı,
  • Sağ kalın bağırsak.

Karnın Sağ Alt Kısmında Ağrı Neden Olur?

1-)Apandisit

Apandisit organı sağ karnın alt kısmında yer alan bir organdır. Bu organ zaman zaman çok ciddi ağrılara neden olur ve bu tarz ciddi ağrıların oluşması durumunda kişinin yapacağı en önemli adım doktora gitmek olacaktır. Apandisit ağrılarında tek çare tıbbi müdahaledir. Apandisit ağrısı göbek deliği çevresinde başlar ve zaman içinde karnın sağ alt kısımlarına doğru yayılmaya başlar. Apandisit ağrısında sağ alt bölgeye elle bastırıldığı anda kişi daha çok acı hisseder. Ağrının yanı sıra kişi de yüksek ateş de görülebilir.

2-)Safra Kesesi Ağrısı

Karnın sağ alt kısmında yer alan organlardan bir diğeri ise safra kesesidir. Safra kesesinde meydana gelen en büyük sorunlarından birisi safra kesesi taşıdır. Safra kesesi taşı düşüren kişinin dayanılmaz ağrıları olur ve doktora gidilmeden geçmesi mümkün değildir. Safra kesesinde meydana gelen diğer bir sağlık sorunu ise safra kesesi iltihabıdır. Safra kesesi hastalıklarında karın ağrısının yanı sıra göz beyazında sarkma, mide bulantısı, sırt ağrısı ve ateş gibi belirtiler de meydana gelebilir.

3-)Böbrek Taşı

Karnın alt kısmında meydana gelen ağrıların diğer bir sebebi de böbrek taşı düşürmektir. Böbrek taşı düşüren kişinin ağrıları çok şiddetli olur ve böyle durumlarda ağrı kesici içilmesi de önerilmez. Kişinin çok şiddetli bir biçimde acı çektiği bu dönemde ağrılar aniden başlar ve genital bölge içinde de görülebilir. Böbrek taşı ağrısının geçebilmesi için doktora gidilmesi gereklidir. Ağrının yanı sıra yoğun terleme de görülebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ