Katarakt Ameliyatı Sonrası Gözde Yaşanan Sıkıntılar

  • 19 Aralık 2017
  • 13.435 kez görüntülendi.
Katarakt Ameliyatı Sonrası Gözde Yaşanan Sıkıntılar

Katarakt ameliyatı özellikle ilerleyen yaşlarda yaşanan sıkıntılardan görülebilir. Göz merceğinin saydamlığını kaybetmesi sonucu görme bozulur. Buna katarakt hastalığı denir. Katarakt hastalığının tek tedavisi ameliyattır. Yapısı bozulmuş göz merceğinin yerine sağlam mercek takılır. Göz çok hassas bir yapıya sahip olduğundan katarakt ameliyatı başarılı geçse de bazı sıkıntılar yaşanabilir. Peki katarakt ameliyatı sonrası ne gibi problemler ortaya çıkabilir.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Gözde Yaşanan Problemler Nelerdir?

  • Ameliyatların en yaygın tehlikesi enfeksiyonlardır. Ameliyat esnasında veya sonrasında vücut enfeksiyon kalabilir. Katarakt ameliyatında da bu risk fazladır. Ameliyat sırasında veya sonrasında göz enfeksiyon kapabilir. Gözün enfeksiyon kapması sonucu kızarıklık, sulanma, kanlanma ve görme kayıpları yaşanabilir. Eğer enfeksiyon ilerlerse körlüğe sebep olabilir. Bu yüzden katarakt ameliyatından sonra gözünüzde yukarıdaki şikayetler varsa ve geçmiyorsa, vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız.
  • Ameliyat esnasında göz kornası zarar görebilir. Bunun sonucunda bulanık görme şikayetleri ortaya çıkabilir. Özellikle yaşlı hastalarda korneanın zarar görmesi kolaylaşır. Normalde görme bulanıklığı kendiliğinden geçer. Fakat uzun süren görme bulanıklığınız varsa doktora başvurmalısınız. Eğer kornea iyileşmeyecek şekilde hasarlanmışsa kornea nakli gerekebilir.
  • Göz uyumu problemleri de katarakt ameliyatı sonrası gözde yaşanan problemler arasındadır. Gözler yakınlarındaki ve uzaktaki cisimleri net görebilmek için odaklanır. Bu gözdeki merceğinin kalınlığının değişmesi ile sağlanır. Göz merceğinin kalınlığını merceğe bağlı kaslar refleks olarak ayarlar. Eğer bu kaslarda ameliyat sırasında bir sorun ortaya çıkarsa, göz odaklanması bozulur.
  • Katarakt ameliyatında göz merceğinin değiştirildiği için göz numaranız değişebilir. Bu yüzden eskiden kullandığınız gözlüğünüzü kullanıp kullanmama konusunda doktora başvurmanız gerekir.

Katarakt ameliyatlarından sonra gözde kızarıklık, sulanma, ödem, kanlanma, ışığa hassasiyet gibi durumlar sıkça karşılaşılır. Bu şikayetlerin kendiliğinden geçmesi beklenir. Eğer kendiliğinden geçmiyorsa, vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Gözde oluşan hasarlar ciddi görme problemlerine yol açabilir.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ameliyattan sonra dokuların bir iyileşme süreci vardır. Bu süreçte dokular daha hassastır. Bu yüzden ameliyatlı göz oluşturulmalıdır. Yatarken dikkatli olunmalı ve gözün üzerine yatılmamalıdır. Göze herhangi bir baskı oluşmasından kaçınılmalıdır. Gözün su ve sabunla teması en az 1 hafta engellenmelidir. Bununla beraber güneşe ve rüzgara çıkarken gözlük takılmalıdır. Şiddetli rüzgarlı havalarda dışarıya çıkılmamalıdır.

Doktorun verdiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalı ve kontrollere gidilmelidir. Damlalar en az 4 hafta düzenli olarak kullanılmalıdır. Ameliyattan sonra araba kullanabilmek için doktor onayı almak gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ