Koltuk Altı Kemik Acısı

Koltuk Altı Kemik Acısı

Koltuk altında meydana gelen ağrı ve acı kaslardan burada bulunan kemik ve eklemlerden kaynaklı meydana gelebilmektedir. Koltuk altındaki kemiklerden kaynaklı oluşan ağrı ve acı diğer ağrılara göre çok daha şiddetli olabilir, daha uzun sürebilir. Bu durum genellikle bu bölgedeki kemiklerde meydana gelen çeşitli hasarlar sonucunda meydana gelmektedir. Akut ağrı oluşumu gözlenebileceği gibi meydana gelen ağrı kronik bir hal de alabilmektedir. Uzun süren ağrılarda muhakkak uzman doktora giderek gerekli tetkikleri yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Koltuk Altı Kemik Acısının Nedenleri Nelerdir?

1-)Travma Kaynaklı

Kişinin koltuk altındaki kemik dokuya aldığı darbeler sonucunda bu bölgede çeşitli kemik ağrıları gözlenebilmektedir. Alınan darbenin şiddetine bağlı olarak gözlenen ağrı boyutu da değişir. Alınan darbe kemik dokusunda çatlamaya, kırılma gözlenebilir. Böyle bir durumda ağrının geçirilmesi için öncelikli olarak tedavi gerekmektedir. Tedavi için hasar gören bölgenin alçıya alınması gereklidir. Bu durum iyileşme sürecine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

İyileşme süreci bir kaç ayı bulabilmektedir. Alçının çıkarılmasının ardından kişinin eski fonksiyonlarına kavuşabilmesi için bir süre fizik tedavi yardımı alması gerekmektedir. Bu tedavi süreci kişinin yaşına, iyileşme hızına, meydana gelen hasarın boyutuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

2-)Tümör Kaynaklı

Koltuk altı tümörlerin sıkça oluşum gösterdiği bölgelerden bir tanesidir. Bu bölgede meme dokunun yayılım göstermesine bağlı olarak meme kanseri, lenf düğümlerinin bulunduğu bölgelerde de koltuk altında lenf kanseri gözlenebilmektedir. Kanserlerin erken safhada tespit edilememesine bağlı olarak kanserli doku kemik hücrelerine atlayabilmektedir. Böyle bir durumda kanser çok daha hızlı yayılım gösterebilir, yayılım alanı genişlediği için kişide gözlenen semptomlar da hızlı bir şekilde artış göstermektedir.

Tümör kaynaklı kemik ağrıları dayanılmaz bir hal alabilmektedir. Meydana gelen ağrının şiddeti hastalığın tedavisi için uygulanan kemoterapi ile de giderek artış gösterebilmektedir. Böyle bir durumda kişinin ağrılarını azaltmak amacı ile narkotik analjeziklerden yararlanmak gereklidir. Bu analjezik maddeler hızla bağımlılık yapabileceği için kişinin rahatsızlığının ve acısının dayanılmaz bir hal aldığı anlarda kulanılmalı ve doz ayarı çok dikkatli yapılmalıdır.

NOT: Koltuk altındaki kemik dokusunda meydana gelen ağrı doğumsal bozukluklardan da meydana gelebilmektedir. Doğum esnasında bebeğin şiddetli çekilmesine bağlı olarak kolunda çıkık oluşabilir. Bu durum farkedilmeyebilir ve kalıcı bir hasar söz konusu olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ