Kulak Arkasında Yırtık Gibi Yara

Kulak Arkasında Yırtık Gibi Yara

Kulak arkasında bazen yırtık gibi yaralar görülebilir. Bu yaralar bazen ağrılı bazen kaşındırıcı bazen sancılı olabilir. Bazense hiçbir ağrı sızı olmadan kendiliğinden kaybolabilir. Kulak arkasında yırtık gibi yaraların nedenleri farklı farklıdır. Yaralar kulak arkasında oluştuğu için oluşma sürecinde kişi tarafından fark edilmeyebilir.

Kulak Arkasında Yırtık Gibi Yaraların Nedenleri Nelerdir?

Kulak arkasındaki yaraların nedenleri yaşa, kişiye ve çevreye göre farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenleri şu şekilde gösterebiliriz:

 • Kulak Arkası İltihabı: Kulak arkasında oluşan yırtık gibi yaraların sebebi genelde iltihap olarak görülmektedir. Kulak arkasında iltihap olmasının nedenleri ise şöyle sıralanabilir:
 • Orta kulak iltihabı: Otitis media olarak da adlandırılır. Buraya yerleşen virüs ve bakteriler orta kulak iltihabına neden olabilmektedir. Orta kulak iltihabıyla beraber kulak arkasında yırtık gibi yaralar da meydana gelebilmektedir. Bunun yanında kulaktan gelen kötü kokulu akıntı, denge kaybı, işitme güçlüğü, ishal, baş dönmesi, baş ağrısı, yüksek ateş, iştahsızlık, mide bulantısı gibi semptomlar da orta kulak iltihabına işaret etmektedir.
 • Antikor Üretimi: Kulak arkasında meydana geldiğinde bu bölgede iltihaplanmaya ve bunun sonucunda da kulak arkasında yırtık gibi yaraların oluşmasına neden olabilmektedir. Bademciklerin iltihaplanması üzerine savunma sistemini güçlendiren vücudumuz antikor üretmeye başlar. Bu antikor üretiminin etkisiyle kimi zaman kulak arkasında bu tür yaralar oluşabilmektedir.
 • Tümörler, yağ bezeleri, deride oluşan verem; kulak arkasında yırtık gibi yaralara neden olmaktadırlar. Kulak arkasında ortaya çıkan yağ bezeleri kimi zaman ciddi sorunların habercisi olabilmektedir. Eğer kişi böyle bir durumla karşı karşıya kaldıysa ve bu bezeler uzun süredir geçmiyorsa, acilen bir doktora görünmesinde fayda olacaktır.
 • Kulak Egzaması: Kulak arkasında oluşan yırtık gibi yaraların bir nedeni de egzamadır. Egzama genel olarak bir cilt problemidir. Egzama rahatsızlığını yaşayan hastaların kulak arkasında pul pul dökülmeler, kızarıklık ve kaşıntı gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Genel olarak cildi yağlı kişilerde görülen bu rahatsızlık cildi kuru olan kişilerde de nadiren de olsa görülmektedir. Birçok neden bağlı olan bu hastalık duş veya banyo sonrası kulak arkasının güzelce kurulanmaması sonucunda da görülmektedir. Kişinin temizliğine ve kişisel bakımına dikkat etmesi sonucunda bu rahatsızlık azalmaktadır. Kulak arkasında oluşan egzamanın nedenleri ise şu şekilde sıralanabilir:
 • Şampuanlar,
 • Kozmetik ürünleri,
 • İmmün sistemine baskı uygulanması,
 • Alkolün aşırı tüketilmesi,
 • Saç boyaları,
 • Endüstriyel ilaçları kullanmak,
 • Yorgunluk,
 • Stres,
 • Ateşli hastalık geçirmek.

Kulak Arkasındaki Yırtık Gibi Yaraların Tedavisi

Öncelikle bir doktora görünerek bu yaraların nedenleri belirlenmelidir. Eğer tümör, yağ bezesi gibi durumlar varsa doktor buna göre tedaviye hemen başlayacaktır. Kulak arkasında oluşan bu yaraların nedenleri cilt hastalıklarıysa, kişinin buranın temizliğine özen göstermesi gerekmektedir. Bu bölgeyi veya cildini kozmetik ürünlerden uzak tutması gerekmektedir. Hekimin önerdiği şampuan ve kremleri düzenli bir şekilde kullanması bu yaraların geçmesini sağlayacaktır. Eğer kötü alışkanlıkları varsa bunları bırakması da bu hastalığın hafiflemesinde etkili olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ