Menisküs Ameliyatı Sonrasında Ağrıların Tekrarlaması

Menisküs Ameliyatı Sonrasında Ağrıların Tekrarlaması

Menisküs çok sık karşılaşılan diz eklemlerinde meydana gelen rahatsızlıktır. Diz eklemleri birçok eklemden daha karmaşık bir yapıya sahiptir. Kemik, kas ve kıkırdak dokusu bu bölgede komplike bir şekilde birleşmiş ve çalışmaktadır. Menisküs diz eklemindeki kıkırdak yapısında meydana gelen bir yapısal bozukluktan dolayı meydana gelen bir rahatsızlıktır.

Menisküs genellikle kıkırdaktaki yapısal bozukluğun zaman içerisinde aşınması ile meydana gelmektedir. Bu sebeple genellikle yaşlı popülasyonda daha sık gözlenmektedir. Ancak günümüzde bazı değişen yaşam koşullarından dolayı menisküs daha genç popülasyonlarda da görülmektedir.

Menisküs genellikle ameliyat ile bölgedeki hasar gören kıkırdak yapının düzeltilmesi ile tedavi edilmektedir. Ancak bazı hafif durumlarda ameliyat gerekli görülmeyebilir. Ameliyat ciddi bir şekilde gerçekleştirilir, sonucunda hastanın kendini toparlaması biraz zaman alabilir.

Menisküs ameliyatı sonrasında ağrı oluşumu ilk etapta beklenen bir durumdur. Menisküs ameliyatı sonrasında;

  • Kişinin ameliyat olan diz kapağında aşırı hassasiyet söz konusu olabilir. Özellikle bu bölgede şişlik, ödem oluşumu, morluk gözlenebilmektedir.
  • Ameliyatlı dizin hareket ettirilmesi zaman alabilmektedir. Kişinin düzgün bir şekilde hareket etmesi için yaşa ve kişinin yapısına bağlı olarak en az 3 ay gereklidir. Bu süre kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir.
  • Ameliyat sonrasında ağrı gözlenmesi doğal bir durumdur. Özellikle iyileşme süresinde sıkça yaşanılan bu durum iyileşmenin ilerlemesi ile kendiliğinden yok olmaktadır. Ancak bazı durumlarda özellikle ameliyatın üzerinden uzun süre geçmesine rağmen iyileşmenin olmadığı durumlarda farklı sebeplerden dolayı meydana gelebilir. Böyle durumlarda kişi zaman kaybetmeden doktora başvurmalı, gerekli müdahale yapılmalıdır.

Menisküs ameliyatı sonrasında giderek artan bir ağrının gözlenmesi ameliyatın doğru bir şekilde gerçekleşmediğinin, geride hasar kaldığının ya da ameliyat sonrası iyileşme süresinde kişinin yanlış hareketler yaparak dokuda zedelenmeye neden olduğunun bir göstergesidir.

Menisküs Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

Menisküs birçok sebepten dolayı meydana gelebilecek bir kıkırdak doku harabiyetidir. Çeşitli boyutlarda olabilir. Genellikle kişinin yürümesini ciddi boyutlarda etkileyen olgularda ameliyat uygulanması kaçınılmaz bir sondur.

1-)Yaşlılık

İlerleyen yaşlarda başta kemik dokusu olmak üzere kıkırdak ve kas dokusunda gelişim durmaktadır. Bu sebeplerden dolayı kıkırdak dokusunda kolaylıkla harabiyet meydana gelebilir. Yapılan yanlış haraketler, yanlış egzersizler, kişinin normalden fazla efor sarfetmesi hasarın artmasına sebep olabilir.

Yaşlılarda menisküs ameliyatı riskli bir durum olabilir. Muhakkak diğer semptomlar ve hastalıklarda göz önünde bulundurarak ameliyat yapılmalıdır.

2-)Travmalar

Kişinin geçirdiği ciddi kazalar ya da aldığı darbeler kıkırdak dokusunda kırılmalara, çatlamalara hatta ve hatta yırtılmalara neden olabilir. Bu tür bir olgu sonucunda menisküs rahatsızlığı oluşabilir. Travma sonrasında gözlenen menisküs hızla etkisini gösterir ve kişinin yaşamsal faaliyetlerini ciddi boyutlarda etkiler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ