Menopozu Geciktirme Yolları

Menopozu Geciktirme Yolları

Ergenlik döneminde başlayan adet kanamalarının kesilmesi ve bitmesi durumu menopoz olarak bilinir. Adet kanamasının kadında 40 yaşından önce kesilmesi ise erken menopoz şeklinde tanımlanmaktadır. Menopoz kadınlarda kaçınılmaz ve gayet doğal bir olgudur. Ancak erken menopoz yaşam alışkanlıklarındaki bir takım değişikliklerle büyük ölçüde önlenebilir.

Menopoz yaşında en etkili faktörlerden biri genetik yatkınlıktır. Kadının annesi ve ailesindeki menopoza girme yaşı, kişinin menopoz yaşını ortalama olarak gösteriyor olabilir. Eğer ailede erken menopoz durumu söz konusuysa, bu durumun mutlaka doktorla paylaşılması gerekmektedir.

Menopozu Geciktirme Yolları Nelerdir?

Erken menopoza sebebiyet verebilecek etkenlerden uzak durmak, menopozun bir nebze de olsa geç olmasını sağlayabilir.

Sigaradan Uzak Durun

Sağlığa pek çok zararı olan sigara aynı zamanda erken menopozu tetikleyici unsurlardan da biridir. Sigara içmemek, menopozu geciktici yöntemlerden biridir. Hem sağlıklı ve uzun yaşam hem de olası erken menopoz ihtimalini azaltmak için sigaradan uzak durulması tavsiye edilir.

Düzenli Spor Yapın

Düzenli spor veya egzersiz yapmak, vücuttaki kan dolaşımını olumlu etkileyerek adet döngüsünün düzenlenmesini de sağlamış olur. Spor sayesinde erken menopozu büyük oranda önlemek mümkündür.

Uyku Düzeni

Kişinin düzenli ve sağlıklı bir hayat yaşaması, kendisinin de sağlıklı olmasını sağlar. Düzenli hayattan kastedilen; uyku düzeninin olması, sağlıklı ve dengeli beslenme gibi durumlardır. Kaliteli uyumak, uyku düzeninin olması menopozu geciktirici etkin yöntemlerden biridir.

Alkolden Uzak Durmak

Pek çok zararı bulunan alkol, erken menopoz ve adet düzensizliği sorunlarına yol açabilmektedir. Hem sağlıklı-uzun yaşam hem de erken menopozdan uzak durmak adına alkol tüketilmemesinde veya çok az içilmesinde yarar vardır.

Sağlıklı ve Dengeli Beslenmek

Öğünlerde sağlık açısından faydalı besinlerin tüketilmesi, öğünlerin atlanmaması ve düzenli beslenme alışkanlıklarının kazanılması menopoza iyi gelen yöntemlerdendir. Vitamin açısından zengin besinlerin tüketilmesi faydalı olacaktır.

Stresten Uzak Durmak

Çağın başlıca sorunlarından olan stresten uzak kalmak menopozu geciktirici yöntemlerden biridir. Stresten tamamen uzaklaşmak mümkün olmasa da, stresi yatıştırmak adına yeni hobiler edinmek ve bunları uygulamak iyi gelecektir.

Erken menopozu önlemek için yaşam ve beslenme alışkanlıklarında bir takım değişiklikler uygulanabilse de, menopozdan tamamen kurtulmak mümkün değildir. Bu yüzden menopozun  gayet doğal ve yaşamın içinde olan bir olgu olduğu unutulmamalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ