Midenin Sağ Tarafında Ağrı

Midenin Sağ Tarafında Ağrı

Mide bölgesinde veya karnın sağ kısmında ağrı şikayeti zaman zaman gözlenebilir. Ağrı hafif seyirde olabileceği gibi çok şiddetli şekilde de baş gösterebilir. Karnın sağ tarafında ağrı sorunu genellikle karnın sağ bölgesine alınan darbe veya hasar neticesinde görülür. Ancak fiziksel temas, darbe dışında da bu bölgede ağrı hissi oluşabilir.

Mide bölgesinde hissedilen ağrı akıllara ilk olarak mide rahatsızlıklarını getirse de; karaciğer, safra, kalp-damar rahatsızlıkları gibi pek çok etkenden kaynaklı olabilir.

Karnın Sağ Tarafında Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Mide Rahatsızlıkları

Midede yaşanan hastalıkların akabinde ağrı sorunu belirebilir. Özellikle crohn hastalığı olanlarda fazlaca görülmektedir.

Zatürre

Akciğer iltihaplanma durumu olarak bilinen zatürre, karın bölgesinde ağrı hissedilmesine yol açabilir. Karın ağrısı tek başına zatürre belirtisi değildir. Yüksek ateş, güçsüz ve yorgun hissetme, öksürük, mide bulantısı ve kusma zatürrenin belirtilerindendir.

Karaciğer Rahatsızlıkları

Karnın sağ üst tarafında ağrı söz konusuysa, karaciğer hastalıklarından şüphe duyulur. Özellikle hepatit A, B ve C bulaşıcı hastalıklarının akabinde sık görülür. Karın ağrısının yanı sıra iştah kaybı ve mide bulantısı problemlerine neden olabilir. Hissedilen ağrı karaciğer hastalıklarının işaretçisi olabilir. Bu yüzden kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Safra Kesesi Hastalıkları

Armut şeklindeki safra kesesi, karnın sağ üst bölgesinde yer alır. Safra kesesinde oluşabilecek herhangi bir sorun/rahatsızlık, karnın sağ kısmında şiddetli ağrılarla hissedilebilir. Safra kesesi taşı rahatsızlığı olanlarda sık görülür.

Kalp ve Damar Hastalıkları

Karında hissedilen ağrı, kalp-damar rahatsızlıklarıyla ilgili olabilir. Tek başına kalp hastalığı bulgusu olarak değerlendirilemez. Beraberinde görülen diğer semptomların detaylı izlenmesi gerekmektedir.

Enfeksiyon

Dış ortamdan vücuda alınan bakteri, virüs gibi zararlı mikroorganizmaların enfeksiyona sebebiyet vermesi sonucunda karın ağrısı sorunu baş gösterebilir. Özellikle bozuk-tarihi geçmiş gıda tüketiminin ardından veya yeterince hijyenik ortamlarda hazırlanmamış gıdaların tüketiminden sonra bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal şikayetlerine sık rastlanır.

Travma Etkenleri

Vücudun herhangi bölümüne alınan hasarlar, ağrı şikayetine yol açabilir. Çok sert yere düşme veya karın bölgesine doğru çok ağır darbe alma gibi durumlarda gözlenebilir. Ağrının şiddeti alınan hasarla doğru orantılıdır.

Karnın sağ kısmında beliren ağrılar; kalp-damar ve karaciğer rahatsızlıkları başta olmak üzere çok ciddi sağlık sorunlarının göstergesi olabileceğinden kesinlikle göz ardı edilmemeli ve bir an evvel uzman hekime gidilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ