Geğirmek Ciddi Bir Hastalığın Belirtisi Olabilir

  • 09 Şubat 2018
  • 45.866 kez görüntülendi.
Geğirmek Ciddi Bir Hastalığın Belirtisi Olabilir

Refleksif bir davranış olarak geğirmek, genel olarak kişilerde ortaya çıkan bir durumdur. Midede hazımsızlık yaşanması ve buna bağlı olarak geğirme eyleminin ortaya çıkması, midenin kendini rahatlatma yöntemi olarak da ifade edilebilir. Ancak bu geğirme eylemi sürekli olarak meydana geldiğinde, ciddi bir sorunun söz konusu olabileceği göz ardı edilmemelidir.

Geğirme Nedenleri Nelerdir?

  • En sık ortaya çıkma sebebi olarak bireyin hava yutması dile getirilebilir. Hava yutmanın gerçekleşmesine, gazlı içeceklerin tüketilmesi, çok hızlı bir şekilde gıda tüketimi etkili olmaktadır.
  • Sindirim sisteminden dolayı da bireyde geğirme isteği ortaya çıkabilir. Özellikle hazımsızlık, midede gaz birikimi ya da mide sorunlarına sahip kişilerde geğirti sürekli olarak ortaya çıkabilir. Bu mide rahatsızlıkları arasında gastrit, reflü ve ülser sayılabilir.
  • Bireyin beslenme alışkanlıkları da geğirtinin ortaya çıkmasında etkilidir. Dengesiz ve tıka basa yeme şeklinde beslenme sonucunda geğirme isteği ortaya çıkabilir.
  • Midede kanser oluşumu söz konusu ise de sürekli bir şekilde geğirti meydana gelebilir. Yalnızca geğirti ile mide kanseri teşhisi elbette konulamaz ancak çok sık tekrarlanması halinde durumdan şüphelenmek gerekir. Mide kanserinin belirtileri arasında mide bulantısı, kusma ve karında şiddetli sancı da sayılabilir. Birey beslenme düzenini değiştirdiği halde geğirme durumu halen devam ediyor ise, ciddi bir sorun ortaya çıkmış olabilir. Problem mide kanseri ise, erken teşhis ve tedavi son derece önemlidir.
  • Bireyde geğirmeye yol açan ve ishal – kabızlık, şişkinlik gibi belirtilerin de ortaya çıkmasına neden olan bir başka sorun da huzursuz bağırsak sendromudur. Belli bir tedavisi olmayan bu rahatsızlık dikkatli ve düzenli beslenme ile en az zararla atlatılabilmektedir.

Sürekli Geğirme Durumu Nasıl Geçer?

Gebelik döneminde de ortaya çıkabilen geğirti durumu için yapılabilecek çok fazla şey olmadığından, bireye egzersiz yapması önerilmektedir. Yürüyüş ya da evde yapılacak aerobik hareketleri ile geğirme durumu en aza indirilebilmektedir.

Yemeklerin yavaş yavaş yenmesi, iyice çiğnenmesi de hava yutma olumsuzunun önüne geçen en önemli faktördür. Kişi özellikle stres altında iken yemek tüketiminden kaçınmalı ve daha bilinçli bir beslenme düzenini alışkanlık haline getirmelidir.

Bunlara ek olarak bireyin burundan nefes almaya dikkat etmesi, stres ve gerginlik faktörlerinden uzak durulması, alkol ve kafein tüketiminin azaltılması, sigara tüketiminin sonlandırılması ve özellikle sakızdan uzak durulması da geğirmenin önüne geçmede etkili yöntemlerdir.

Bunun yanı sıra şişkinliğe neden olan gıdalardan da uzak durulmalıdır. Bitki çayları, papatya ya da rezene çayı gibi karışımlar tüketilmesi, bu süreçte midenin rahatlamasına yardımcı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ