Nefes Alırken Karında Batma

  • 30 Ekim 2018
  • 7.478 kez görüntülendi.
Nefes Alırken Karında Batma

Nefes alırken karında batma hissi birçok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bazı nedenlerle ortaya çıkan ve nefes alırken hissedilen karında batma hissi hem erkeklerde hem de kadınlara görülebilen bir sağlık sorunudur. Karnın daha çok üst kısmında ve kaburgalara yakın kısmında görülen bu batma hissi kişiye rahatsızlık vereceği için tedavisine en kısa süre içinde başlanması gereklidir. Nefes alırken hissedilen karında batma hissinin tedavisi için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Nefes Alırken Karında Batma Neden Olur?

Nefes alırken karnınızda batmaya benzer bir hisle karşı karşıya kalıyorsanız, bunun birçok sebebi olabileceği unutulmamalıdır. Başlangıçta hafif olarak seyreden bu batma hissi zaman içinde çok daha ciddi bir ağrıya neden olabilir. Nefes alırken hissedilen karında batma hissinin en sık görülen sebepleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Nefes alış verişi esnasında ortaya çıkan bir sorun olan karında batma hissinin en sık görülen nedenlerinden birisi mide ve yemek borusunda meydana gelen ağrı hissidir. Bu nedenle çıkan ağrılar direk olarak kaburgaların altında meydana gelmektedir. Tek taraflı olarak görülebilen ağrı iki taraflı olarak da meydana gelebilir.
  • Nefes alırken batma hissi yaşanmasının diğer bir sebebi ise reflü ve gastrit gibi sağlık sorunlarıdır. Nadiren ortaya çıkan bir belirti olan karında batma hissi, mide ağrısı biçiminde de hissedilebilmektedir.
  • Karında batma hissine neden olan diğer faktör ise kaburgalarda meydana gelen hasarlardır. Kaburga kemiklerinde hissedilen batma hissi kemiklerde meydana gelen bir hasar sonucunda oluşabilir. Doğru tanı için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gereklidir.
  • Kalp rahatsızlıkları karnın alt kısmında hissedilen batmaya neden olabilmektedir. Bu tür rahatsızlıklarda özellikle sağ alt kaburga kemiğinde ağrı görüldüğü bilinmektedir.
  • Karında batma hissine neden olan faktörlerden birisi de soğuk algınlığı ve akciğer üşütmesi gibi nedenlerdir. Soğuk algınlığının şiddetli olması halinde sorun akciğere sıçrayabileceği için mutlaka önlem alınmalı ve uzman bir hekim ile görüşülmelidir. Akciğerde meydana gelen hasarlar nefes alış verişte ağrıya neden olabilen en güçlü etkenlerden birisidir.

Nefes Alıp Verirken Karında Batma Hissi Nasıl Geçer?

Nefes alıp verirken karında batma hissinin yukarıda saydığımız birçok nedeni olabilir. Bu ağrıların nedeni araştırıldıktan sonra uygun bir tedavi yöntemi belirlenecektir. Nefes alıp verirken ortaya çıkan ve yaşam kalitesini düşüren karında batma hissini tedavi edebilmek için erken teşhis büyük bir önem taşımaktadır.

Karında hissedilen batma hissinin çok uzun sürmesi ve şiddetini arttırması durumunda kişi en yakın sağlık kuruluşuna gitmeli ve dahiliye bölümünde gerekli tüm tetkikleri yaptırmalıdır.
Nefes alıp verirken ortaya çıkan karında batma hissinde tedavi için hafif egzersizler tercih etmek de uygun bir yöntem olacaktır. Sorun mide rahatsızlıklarından kaynaklanıyor ise bu durumda tedavi için beslenme düzeni konusunda dikkatli olmak gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ