Omuz ve Pazu Ağrısı

Omuz ve Pazu Ağrısı

Kollar ve buna bağlı omuz gündelik hayatta hemen hemen her harekette aktif olarak kullanılmaktadır. Yapılan işlerde, kaldırılan ağırlıklarda akla gelebilecek her eylem esnasında kollara ihtiyaç duyulmaktadır. Kolların fiziksel olarak fazla zorlanması veya kollara çok yük binmesi durumunda kollarda ağrı şikayeti baş gösterebilir. Ağrı direkt olarak kolda olmayabilir. Omuz ve pazu bölgesinde oluşabilir.

Dirsek ile omuz arasında kalan bölge, pazu şeklinde tanımlanmaktadır. Omuzda ve pazu bölgelerinde hissedilen ağrılar çoğunlukla incinmeden, kasların fazla zorlanmasından kaynaklanır. Ancak bunun dışında ağrının altında yatan bir çok sebep olabilir.

Omuz Ağrısı Neden Olur?

Travma Etkenleri

Ağrıların en yaygın nedeni travma etkenleridir. Kolun, omuzun yapılan eylem sırasında fazla zorlanması bağ, tendon ve kas yapılarından birinde veya bir kaçında hasara neden olarak ağrı hissedilmesine neden olabilir. Ağırlık kaldırırken kolun zorlanması, ters ve yanlış yapılan bir hareket omuz ve pazuda ağrıya yol açabilir.

Sinir Hasarı/Sıkışması

Her bir uyarının beyne iletilmesinde etkili olan sinirlerin hasar görmesi, zedelenmesi durumunda ağrı hissi oluşabilir. Sinirler vücudun neredeyse her bölgesinde bulunurlar. Sinirlere alınabilecek darbe veya fazla binen yük; karıncalanma, uyuşukluk ve ağrı şeklinde kendini gösterir. Omuz, pazu ve kolun bütününde hissedilen ağrılar, sinirlerle ilintili olabilir.

Tendinit

Vücutta kas ve kemiklerin birbirine bağlanmasını sağlayan yapı tendondur. Lifli bir yapıya sahip olan tendonda, iltihaplanma gözlenmesi tendinit olarak ifade edilir. Tendon iltihabının yani tendinitin en bariz semptomu; eklemlerde hissedilen şiddetli ağrılardır. Daha çok omuz, kol ve dizde meydana gelir. Özellikle sporla uğraşan kişilerde sık görülmektedir. Bu sebepten oluşan ağrılar kişinin uykusuz geceler geçirmesine neden olarak gündelik yaşamını olumsuz etkileyebilir.

Kireçlenme

Tıp literatüründe osteoartrit olarak ifade edilen eklem kireçlenmesine omuz bölgesinde de rastlanabilir. Rahatsızlık daha çok eklemlerin zaman içerisinde çok kullanılmasına bağlı olarak yıpranması durumunda meydana gelir. Şiddetli ağrı ve bazı hareketleri tam olarak yapamama gibi bulgularla baş gösterir. Hareket kısıtlılığından ötürü kişinin gündelik yaşamında zorluk çekmesine neden olur. Çoğunlukla yaşlılık döneminde görülür.

Omuz ve pazu ağrısı şikayetinde; ağrıların nedeni tamamen omuzla ilintili olup pazu bölgesinde de hissedilebilir ya da ağrılar tamamen birbirinden bağımsız da olabilir. Problemin doğru tespiti ve nedene yönelik tedavisi için uzman doktora gidilmesi önerilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ