Parmaklarda Yamukluk

Parmaklarda Yamukluk

Parmaklarda yamukluk ya da bir diğer ifade ile parmaklarda oluşan şekil bozuklukları, genlerden kaynaklanan bir sorun olarak bilinir ve bireyin doğumundan itibaren kendini göstermeye başlar. Yamukluk sorunu el ya da ayak parmaklarında ortaya çıkabilir ancak el parmaklarında ortaya çıktığında çok daha hızlı bir şekilde tespiti sağlanabilmektedir.

Parmaklarda Yamukluk Nedenleri Nelerdir?

Kas zayıflığı olarak isimlendirilen parmaklarda şekil bozukluğu, çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Aşağıda en belirgin nedenler sıralanmıştır.

  • Eklem hastalıklarından bir tanesi olarak bilinen romatoid artirit, parmaklarda yamulma yol açabilmektedir. Özellikle bireyin eklemleri herhangi bir sebeple darbe aldığında, eklemlerde zarar görülmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlığın ilk belirtileri arasında parmak eklemlerinde şişkinlik, kızarıklık ya da eklem ağrıları bulunmaktadır. Parmaklarda şekil bozukluğu oluşumu ise hastalığın ilerlediği anlamına gelmektedir. Başta gelen nedeni, genetiktir. Ancak dış etmenlere bağlı olarak da gelişim gösterebilen bu rahatsızlık, ihmal edilmeden tedavi edilmesi gereken bir durumdur.
  • Özellikle ayak baş parmaklarında ortaya çıkan bir eklem rahatsızlığı olan Hallux Valgus rahatsızlığı, bireyin hareket kabiliyetini kısıtlayabilir ve genel olarak doğumdan itibaren belirtileri görülmeye başlanır. Ciddi bir ilerleme söz konusu ise bu rahatsızlığın tedavi sürecinde cerrahi müdahale gerekebilir. Kadın bireylerde, topuklu ayakkabının çok sık kullanılmasına bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Parmakların yüksek topuk nedeniyle ayakkabının burun kısmında sıkışması sonucunda baş parmağın kenarında nasır gibi bir beze ortaya çıkması şeklinde ifade edilebilen bu rahatsızlık nedeniyle ayak parmaklarındaki eklemlerde gerilme oluşumu söz konusudur.
  • Yine ayak parmaklarında ortaya çıkabilen bir rahatsızlık olarak, kas ve sinir sıkışmaları sayılabilir. Meydana gelen aşırı bir baskı sonucunda ortaya çıkan bu durum sonucunda, kişinin ayak parmaklarında yamulma ortaya çıkabilir. Aynı zamanda diyabet rahatsızlığına sahip olan kişilerde de bu sorun ortaya çıkabilmektedir.
  • Sinirlerde ya da dolaşım sisteminde sorun olan kişiler de parmak yamulması problemi ortaya çıkabilir. Özellikle ayaklarda doğru ayakkabı kullanımı, bu gibi durumlarda son derece önemlidir.

Parmaklarda Yamukluk Tedavisi

Hallux Valgus ve benzeri rahatsızlıkların tedavisinde, başlangıç aşaması için daha çok ilaç tedavisi kullanılmaktadır. Ancak parmakta oluşan şişlik sonucunda bölgede bir sertleşme söz konusu olduğunda, genellikle bu sertliğin alınması için operasyon gerekmektedir. Ayak bakımı, bu süreçte son derece önemlidir. Kullanılan ayakkabıların ortopedik olması, bununla birlikte ayakların temizliği ve nasırların tedavi edilmesi de bu süreçte bir hayli önem arz eder. Parmak yamukluğu durumunun tespiti halinde, kişi doğrudan doktora başvurmalıdır. Geç kalınmadan tedavi sürecinin başlaması, bireyin sağlığı açısından oldukça önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ