Yüzde Yanma Hissi ve Kaşıntı

Yüzde Yanma Hissi ve Kaşıntı

Yüzde hissedilen yanma, karıncalanma hissi çoğunlukla psikolojik etkenlerden kaynaklansa da altında yatan pek çok neden olabilmektedir. Yanma hissi istemsiz şekilde yüz bölgesinde kaşıntıya sebebiyet verebilmektedir. Hissedilen yanma hissi stres gibi basit etkenlerden kaynaklı olabileceği gibi diyabet ve ciddi cilt rahatsızlıkları gibi sağlık sorunlarının işaretçisi de olabileceğinden kesinlikle gözardı edilmemelidir.

Yüzde Yanma Hissi ve Kaşıntı Nedenleri Nelerdir?

Psikolojik Etkenler

Yüzde yanma, karıncalanma hissinin nedenlerinin en başında psikolojik etkenler gelmektedir. Hissedilen stres, endişe, kaygı veya depresyon gibi psikolojik durumlar vücutta fizyolojik bir sonuç olan yüzde yanma ile kendini gösterebilir. Özellikle büyük bir topluluk önünde konuşma yapacak kişilerde heyecan ve stresten, bu şikayete sık rastlanır.

Alerjik Durumlar

Vücudumuzun çeşitli yabancı maddelere gösterdiği tepki alerjik reaksiyon olarak ifade edilir. Alerjen maddeler yani alerjiyi tetikleyici etkenler polen, toz, tüketilen gıda ürünü gibi herhangi bir madde olabilir. Bu etken madde kişiden kişiye farklılık gösterse de, alerjinin sonuçları neredeyse herkes de aynı gözlenir. Alerjiye bağlı olarak yüzde yanma ve kaşıntı gibi şikayetler meydana gelebilmektedir. Bu nedenden baş gösteren yanma hissini kesin olarak önlemek için öncelikle alerjiyi tetikleyen etken madde belirlenmeli ve bundan uzak durulmalıdır.

Alerjiden kaynaklı meydana gelen yanma hissi genellikle kısa süreli olduğundan, endişe duyulacak bir durum söz konusu değildir. Konuyla ilgili muhakkak uzman hekime alerji öyküsü için başvurulmalıdır.

Böcek Sokması

Yüzde veya cildin herhangi bir bölgesinde meydana gelen yanma hissinin en yaygın nedenlerinden biri de böcek sokmasıdır. Özellikle sıcak yaz günlerinde artış gösteren böcekler, dış ortamla sürekli temas halinde olan yüzümüzü sokarak burada anormal değişimlere neden olabilir. Bu değişimler; yüzde yanma, kızarma, şişlik gibi durumlardır.

Uzun Süre Güneşe Maruz Kalmak

Yüzün uzun süre güneş ışınlarına maruz kalması, bu bölgede yanma hissine sebebiyet verebilmektedir. Güneş ışınlarının ciltte kalıcı problemlere yol açabileceği unutulmamalı, bu sebepten doğabilecek sorunları önlemek adına muhakkak yüksek faktörlü koruyucular tercih edilmelidir.

Vitamin Eksikliği

Vücutta yeterli miktarda bulunmayan vitaminler, vitamin eksikliği problemine yol açar. Özellikle dengesiz ve sağlıksız besleyen kişilerde sık rastlanmaktadır. Vitamin eksikliği sinirlerin beslenmesini olumsuz etkileyerek dolaylı olarak cildin belirli bölgelerinde yanma hissine yol açabilir. B12 vitamini eksikliğinde, ciltte yanma hissi problemine sık rastlanır.

Travma Etkenleri

Yüze alınan sert hasar veya darbeler, yüzdeki sinirlerde zedelenmeye yol açarak bu bölgede kızarıklık ve yanma hissi sorunlarına neden olabilmektedir. Sinir hasarı yalnızca fiziksel bir darbeden kaynalı değil, şeker hastalığı gibi çeşitli sağlık sorunlarından da olabilmektedir.

Cilt Rahatsızlıkları

Yüzde yanma hissi ve kaşıntı problemleri tek başına cilt hastalığı bulgusu olmasa da, çoğu cilt rahatsızlığının semptomları arasındadır. Eğer yanma ve kaşıntı ile birlikte ciltte kızarıklık, döküntü gibi başka sorunlar söz konusuysa egzama veya sedeften şüphelenilebilmektedir. Bu tarz bulguların kesinlikle ihmal edilmemesi ve en kısa zamanda cildiye uzmanına başvurulması gerekmektedir.

Diğer Nedenler

  • MS hastalığı,
  • Çok fazla soğuğa veya sıcağa maruz kalmak,
  • Tümör oluşumları

Yüzdeki yanma, karıncalanma ile birlikte gözlenen kaşıntı içerikte bahsedildiği üzere çok ciddi hastalıkların habercisi olabileceğinden mutlaka sağlık kuruluşundan destek alınmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ