Sabahları Şiddetli Baş Ağrısı

  • 17 Kasım 2017
  • 2.668 kez görüntülendi.
Sabahları Şiddetli Baş Ağrısı

Baş ağrısı, her yaştan bireyin zaman zaman maruz kaldığı son derece yaygın bir rahatsızlıktır. Peki sabahları baş ağrısıyla güne başlamanızın altında yatan asıl sorun ne olabilir?

Bilim adamları baş ağrısı ile uyku kalitesi arasında bir bağlantı olduğu konusunda hemfikirler. Herhangi bir sebepten uyku problemleri yaşayan kişilerin sabah uyandıklarında baş ağrısı hissetme ihtimalleri, kaliteli uyuyan kişilere kıyasla oldukça fazladır.

Sabahları baş ağrısı problemini nadir olan yaşayan bireylerde çoğunlukla ciddi bir rahatsızlık söz konusu olmamaktadır. Ancak her sabah tekrar eden, kronik hale gelmiş baş ağrıları uzman bir hekime başvurmanın ve gerekli tetkiklerin yapılıp ağrıya yol açan nedenlerin ortaya çıkarılması zamanının geldiğinin habercisidir.

Sabahları şiddetli baş ağrısına neden olan etkenler çok farklı olabilir.

Sabahları Şiddetli Baş Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

 

1-)Uyku Düzeni

Uyku problemleri yaşayan kişiler günlük hayatlarında yapacakları küçük değişikliklerle bu sorunları ortadan kaldırarak hem kaliteli bir uyku hem de baş ağrısı olmadan güne başlamaları mümkündür. Dikkat edilmesi gereken noktalar ise şunlardır:

  • Her gün aynı saatte uyuyup uyanmaya özen gösterilmelidir.
  • Uykuda geçen zaman ortalama 7-8 saat ile sınırlandırılmalıdır.
  • Uyunacak odanın uyku için ideal şartlarda olması gereklidir (karanlık, sessiz, en uygun sıcaklıkta).
  • Uyku düzenini bozan alkol, nikotin ve kafein kullanımından kaçınılmalıdır.

2-)Sinüs Baş Ağrısı

Sinüs kaynaklı baş ağrıları, yanakların üst kısmı, burun ve gözlerin arkasında bulunan sinüs bölgesinin iltihaplanmasından kaynaklanır. Özellikle sabahları şiddetli ağrılara neden olurlar.

3-)Yüksek Tansiyon

Kronikleşen baş ağrılarının nedenlerinden biri olarak kronik hastalık olan yüksek tansiyon gösterilebilir. Kronik bir rahatsızlık olduğu için hastanın düzenli ilaç kullanımı ile ağrıların önüne geçmesi mümkündür.

4-)Kan Şekeri Düşüklüğü

Kan şekerindeki ani düşüş sabahları kişinin şiddetli baş ağrısı çekmesine neden olan etkenler arasındadır.

5-)Çeşitli İlaçların Kullanımı

Özellikle ağrı kesici ilaçların sıklıkla kullanılması sabahları şiddetli baş ağrısı ile uyanmaya neden olmaktadır. Haftada iki veya daha fazla ağrı kesici alınmasının baş ağrılarını tetiklediği kanıtlanmıştır. Yine bazı ilaçların kullanım süresi dışında kullanılmaya devam edilmesi ve doz aşımları da sabahları şiddetli baş ağrılarının nedenleri arasındadır.

6-)Tümör Kaynaklı Baş Ağrıları

Kronik olarak baş ağrısı yaşayan kişilerde patolojik bozukluklar söz konusu olabilmektedir. Böyle durumlarda erken teşhis çok önemli olduğundan, kişi zaman kaybetmeden bir nöroloji uzmanına danışmalı, gerekli tetkikler yapılarak nasıl bir tedavi yolu izleneceği belirlenmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ