Sabahları Yorgun Uyanmamak İçin Ne Yapmalı?

  • 24 Kasım 2016
  • 14.514 kez görüntülendi.
Sabahları Yorgun Uyanmamak İçin Ne Yapmalı?

Sabahları yorgun uyanmak neredeyse herkesin ortak sorunlarından biridir. Kimi zaman ne kadar fazla uyunsa dahi, kişi yataktan kalktığında kendini halsiz ve yorgun hissedebilmektedir. Yorgun ve enerjisiz güne başlamak, kişinin gününü kabusa çevirebilmekte ve dolaylı olarak yaşam kalitesini düşürmektedir. Uyandıktan sonra hissedilen halsizlik, fiziksel yorgunluğun yanı sıra kişiye psikolojik açıdan da olumsuz olarak yansıyabilir.

Gün içinde yeterince su içmemek ve demir eksikliği gibi çeşitli nedenler yorgun uyanma şikayetinin bilindik nedenleri arasındadır. Yataktan halsiz kalkmaya sebebiyet verebilecek nedenlere karşı önlemlerin alınması, güne daha zinde ve dinç başlamanızı sağlar.

Sabahları Yorgun Kalkmamak İçin Ne Yapılmalı?

Gün İçinde Yeterince Su İçmek

Su, vücudun hayati fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için oldukça büyük öneme sahiptir. Gün içinde yeterince su içilmemesi, vücuttaki bir takım dengeleri olumsuz etkileyerek yorgun uyanmaya sebebiyet verebilmektedir. Hem yorgun uyanmayı önlemek hem de sağlık açısından günde 2-2.5 lt su tüketilmesi önerilir.

Demir Açısından Zengin Besinler Tüketmek

Demir, akciğerlere ulaşan oksijenin vücudun tümüne yayılmasını sağlamak gibi önemli hayati işlevleri yerine getirmekle sorumludur. Demir yönünden zengin besinlerin tüketilmemesi veya dengesiz-düzensiz beslenme programlarının izlenmesi, demir eksikliğinin nedenleri arasındadır. Halsizlik ve sürekli yorgunluk hissi, demir eksikliğinin en bilindik belirtileri arasındadır. Sabahları halsiz uyanmayı önlemek ve sağlıklı bir yaşam sürebilmek için demir açısından zengin besinlerin tüketilmesinde fayda vardır.

Uyku Düzenine Dikkat Etmek

Uyku düzeni, yaşam ve uyku kalitesini doğrudan etkileyen etmenler arasındadır. Her gün uyuma ve kalkma saatlerinin birbirinden farklı yani düzensiz olması, sabahları yorgunluk hissinin nedenleri arasındadır. Daha zinde uyanmak için geceleri aynı saatlerde yatmaya ve sabah da aynı saatlerde uyanmaya özen gösterilmelidir.

Stresten Uzak Durmak

Aşırı stres, endişe ve kaygı gibi psikolojik etkenler çağımızın sorunları arasındadır. Gerek iş yerinde gerekse ev içinde yaşanan sorunlar, kişinin endişe ve stres duymasına neden olabilir. Her türlü rahatsızlığın başlıca faktörlerinden olan stres ve endişe, sabahları yorgun uyanma şikayetinin de nedenleri arasındadır. Stresten tamamen uzak durmak pek mümkün olmasa da, olabildiğince hayatınızda stresi azaltmanız da fayda vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ