Sağ Gözde Zonklayıcı Ağrı

Sağ Gözde Zonklayıcı Ağrı

Sağ gözde spesifik olarak meydana gelen zonklayıcı ağrı ya da her iki gözde baş gösteren zonklayıcı ağrı, vücutta meydana gelen çeşitli fizyolojik ya da patolojik değişimlerden kaynaklı oluşabilmektedir.

Meydana gelen ağrının sebebinin lokal bir değişim ya da sistemik bir değişim olup olmamasını anlayabilmek için çeşitli testlerin yapılması, uzman hekimler tarafından muayenelerin gerçekleştirilmesi gerekli olabilmektedir.

Oluşan ağrının kaynağının doğru bir şekilde bulunması hastalığın etkili bir şekilde tedavi edilmesini sağlamaktadır. Bu sayede kişi tekrarlayan ağrılardan ve çözümsüz tedavi uğraşlarından kurtulmuş olmaktadır. Oluşan ağrının tedavisinin belirlenmesinde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da oluşan ağrının kronik ya da akut bir oluşum gösterip göstermediğinin bilinmesidir.

Sağ Gözde Zonklayıcı Ağrı Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

1-)Travmatik Sebepler

Göze alınan bir darbe gözde ciddi boyutlarda hasar oluşmasına sebep olabilmektedir. Meydana gelen hasar geçici olabilir ya da kalıcı bir hal alabilir. Alınan darbenin şiddetine bağlı olarak gözde ağrı oluşabilir, bu ağrı gittikçe artan boyutta hatta zonklayıcı bir şekilde meydana gelebilmektedir.

Böyle bir durumda meydana gelen darbenin boyutunun anlaşılması, hasarın meydana geldiği bölgenin tespit edilmesi tüm bunların ardından kalıcı hasara sebep olmaması için etkili bir tedavinin uygulanması gerekmektedir.

2-)Migren

Migren sıkça gözlenen şiddetli baş ağrılarına sebep olan rahatsızlıklardan bir tanesidir. Halen oluşma yolları ve sebepleri araştırılmaktadır. Migren, baş ağrısının yanında gözde meydana gelen ağrılar ile de bilinmektedir. Çoğu kişi de migren kaynaklı ağrılar gözde başlayan zonklamalar ile kendini göstermektedir.

Migren rahatsızlığı olan kişilerde genellikle palyatif tedavi uygulanmaktadır. Kişinin ağrısının tetiklendiği durumlarda ilaçlarını kullanması gerekmektedir. Aynı zamanda kişi ağrı krizlerini tetikleyen tüm olgulardan uzak durmalıdır.

3-)Görme Bozuklukları

Görme bozukluklukları, bu bozukluklara bağlı yanlış numarada gözlüklerin kullanılması gözde ağrı oluşumunun sıkça gözlendiği durumlardan bir tanesidir. Özellikle kişinin numarası ilerlemesine rağmen halen aynı gözlüğü kullanması gözünde yorulmaya, bazı deformasyonlara sebep olmaktadır. Böyle durumlarda sıklıkla gözde ağrı, şişlik ve kızarıklık gözlenmektedir.

Bu durum ile karşı karşıya gelmemek için kişi altı ayda bir göz muayenesine gitmeli, gerekli görülürse gözlük numarasını mutlaka değiştirmelidir. Aynı zamanda kişi gözlerini aşırı derecede yoracak aktivitelerden uzak durmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ