Sağ Kasık Ağrısı

Sağ Kasık Ağrısı

Sağ kasık ağrısı, kişilerin acil servise başvurmasının en yaygın sebeplerindendir. Kasıkların sağ tarafında vücudun birçok yapısı bulunmaktadır. Kalın bağırsağın “çekum” adı verilen kısımları, kalın bağırsağın son kısmı, apandisit, sağ yumurtalık, ince bağırsağın bir kısmı, sağ fallop tüpü ve idrar kanalı gibi yapılar kasığın sağ tarafında bulunmaktadır. Bu organlarda oluşan herhangi bir rahatsızlık sağ kasık ağrısına sebep olabilir.

Sağ Kasık Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

 • Apandisit: Apandistin iltihaplanması kasığın sağ tarafının ağrımasının en yaygın nedenlerindendir. Apandist iltihaplanması genellikle 10-30 yaş arası kişilerde görülmesine rağmen herhangi bir yaş grubunda da oluşabilir. Apandisit iltihaplanması, enfeksiyon veya tıkanıklık gibi sebeplerden kaynaklanabilir.
 • Ovülasyon (Yumurtlama) Ağrısı: Kadınların yumurtlama yani adet dönemlerinde, kasık bölgesinde ağrı oluşmaktadır. Bu ağrının şiddeti kişiden kişiye değişebilir. Apandisit ile aynı bölgede ve benzer ağrılar oldukları için apandisit ağrısı ile sık sık karıştırılmaktadır.
 • Böbrek Taşı: Sağ böbrekte taş oluşumu kasığın sağ tarafında ağrıya sebep olabilir. İdrarın çok yoğun olması böbrek içinde küçük ve kristal biçimde taşların oluşmasına neden olur. Bu taşların idrar kanallarına doğru yaklaşması şiddetli bir ağrıya yol açmaktadır.
 • Sağ Böbrek Enfeksiyonu: İdrarın bıraktığı mesanede veya idrar yollarının herhangi bir bölgesinde oluşan enfeksiyon böbreklere de ulaşabilir. Böbreklere ulaşan enfeksiyon; iltihaplanma ve ağrı gibi problemler doğurabilir.
 • Sağ Yumurtalık Kisti: Yumurtalıklarda kist oluşumu çok yaygın bir durumdur. Kistlerin birçok çeşiti vardır ve iyi veya kötü huylu olabilir. Kist, yumurtalıkta oluşan içi sıvı dolu bir kesedir. Bu kese büyüdüğünde rahatsızlık vermeye başlar. Sürekli veya zaman zaman hissedilen keskin veya hafif ağrılar kistlerin sonucu olabilir. Kistler aynı zamanda adet düzensizliği ve tedavi edilmezse kısırlık gibi problemlere neden olmaktadır. Bunların dışında mide bulantısı, kusma ve yüksek ateş gibi sorunlarla da karşılaşılabilir.
 • Kabızlık: Kabızlık, karnın sağ veya sol tarafında ağrı görülmesine sebep olabilir. İçeride biriken dışkı dışarı atılmadığı takdirde daha da sertleşmektedir ve yeterince biriktiğinde iç taraftan sıkışma ve ağrı şikayetlerine yol açar.
 • Dış Gebelik: Rahmin dış kısmında döllenme olması ile meydana gelen dış gebelik oluşmaktadır. Eğer döllenmiş yumurta; fallop tüplerine, sağ yumurtalığa veya karın boşluğuna takılır ise ağrıya sebep olabilir. Adet gecikmesi, vajinal kanama durumları dış gebeliğin belirtileridir.
 • Diğer sebepler: Kolon kanseri, kalça kemiğinde iltihaplanma olması, endometriyozis, bağırsak iltihaplanması gibi rahatsızlıklar da nadiren sağ kasıkta ağrıya neden olabilir.

Sağ Kasık Ağrısının Tedavisi

 • Sağ kasık ağrısının tedavisi için genellikle doktora başvurmak gerekir.
 • Ağrının sebebi teşhis edildikten sonra bazı durumlarda cerrahi müdahale, ameliyat söz konusu olabilirken bazen de yalnızca ilaç tedavisi uygulanır.
 • Yumurtalıkta oluşan kistler için soğan kürü çok fazla tavsiye edilmektedir. Soğan kürü, kistin erimesine yardımcı olabilir fakat burada kistin çeşiti de önemlidir. Doğum kontrol ilaçları da doktor tarafından tavsiye edilebilir.
 • Böbrek taşı söz konusu ise bol bol su içmek ve mümkün olduğunca yürümek gerekir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ