Sırtta İğne Batması Hissi

Sırtta İğne Batması Hissi

Boyundan kuyruk sokumu bölgesine kadar uzanan bölge olan sırtta kimi zaman iğne batma hissi ve yanma oluşabilmektedir. Sırtta gözlenen batma hissi çoğunlukla yanlış oturuş ve duruş pozisyonlarından kaynaklansa da altında yatan pek çok sebep olabilir. Boyunda gözlenen fıtık, kireçlenme, sırta doğru alınan hasar veya darbe sırtta iğne batma şikayetine yol açabilmektedir.

Bu içerikte sırttaki batma hissinin nedenlerini detaylı ele alacağız.

Sırtta İğne Batma Hissi Neden Olur?

Travma Etkenleri

Sırt bölgesinin boyun ve kuyruk sokumu arası olduğundan bahsetmiştik. Buraya doğru alınan sert darbe veya hasarlar, sırt bölgesinde yanma ve ağrıya yol açabilir. Yanlışlıkla sırtın sert zemine çarpması, direkt bu bölgeye vurulması iğne batma hissine sebebiyet verebilir. Oluşan batma hissi ve ağrının ne denli hissedildiği, sırta alınan darbenin şiddetiyle doğru orantılıdır.

Sinir Hasarı

Yalnızca sırtta değil, vücudun herhangi bir bölgesindeki uyuşma ve iğne batma hissinin başlıca nedenlerinden biri sinir hasarıdır. Dış ortamdan alınan uyarıları beynimize iletmekle görevli olan sinirlerin, zarar görmesi veya zedelenmesi akabinde ilgili bölgede iğne batma hissi baş gösterebilir.

Yanlış Duruş veya Oturuş Pozisyonu

Sırttaki yanma ve batma hissinin bir diğer bilindik nedeni yanlış duruş veya oturuş pozisyonudur. Sırtın üstüne doğru oturmak, dik oturmamak/durmamak sırt bölgesinde iğne batma hissine yol açabilir. Bu sebepten şikayete özellikle masa başı çalışanlarında sık rastlanır. Yanlış duruş pozisyonu ilerleyen evrelerde ciddi eklem rahatsızlıklarına yol açabileceğinden, dikkatli olunmalı ve olabildiğince doğru pozisyonda durmaya özen gösterilmelidir.

Kireçlenme

Kemiklerin ucunda yer alan kıkırdak yapılarının bozulması akabinde kireçlenme baş gösterir. Osteoartrit olarak da ifade edilebilen kireçlenme, kronik bir rahatsızlık olup çoğunlukla 60-65 yaş üstü kimselerde gözlenir. Çoğunlukla bel, diz, kalça ve bacak eklemlerini etkiler. Sırtta hissedilen batma hissi kireçlenmeden kaynaklı olabilir. Ancak tek başına kireçlenme bulgusu olarak değerlendirilmez.

Kireçlenme birden bire gözlenen bir rahatsızlık olmadığından, belirtileri de yavaş ve kademeli şekilde hissedilmeye başlanır. Eklemlerde ağrı, hafif bastırıldığında dahi acıma ve hassasiyet, esneklik kaybı ve hareketlerin kısıtlanması başlıca bulgularıdır.

Boyun Fıtığı

Boyun omurunda yer alan disklerin zaman içerisinde yıpranması ve yerinden çıkmasıyla yani fıtıklaşması ile birlikte boyun fıtığı rahatsızlığı baş gösterir. Yerinden kayan disklerden ötürü boyunda, kollarda ve sırt bölgesinde ağrı, yanma hissi baş gösterir. Sırtta hissedilen batma hissi, boyun fıtığının göstergesi olabilir. Doğru tetkik ve tedavi yöntemi için uzman doktora başvurunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ