Sol Ayak Tarak Kemiği Üstünde Şişlik

Sol Ayak Tarak Kemiği Üstünde Şişlik

Sol ayak tarak üst kısmının şişmesi kişinin denge problemi yaşamasına, yürürken zorlanmasına neden olabilir. Hatta meydana gelen hasarın boyutuna bağlı olarak kişi yürümeyebilir, hasarlı ayağını kullanamayabilir.

Tüm bu olasılıklar kişinin ayağındaki tarak kemiğinde meydana gelen hasara göre değişkenlik göstermektedir. Kişi muhakkak böyle bir durumda uzman bir hekime gitmeli, gerekli tetkikleri yaptırmalı ve tüm bu işlemler ışığında doktorun uygun gördüğü tedaviyi doğru şekilde almalıdır.

Sol Ayak Tarak Kemiği Üstünde Şişlik Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

1-)Travma Kaynaklı Şişlikler

Kişinin ayağı üzerine aldığı sert darbeler tarak kemiğinin zedelenmesine ve buna bağlı olarak bu bölgede şişlik oluşumuna neden olabilmektedir. Aynı zamanda ayağın sert bir şekilde bir yere çarpması ya da yürürken ve koşarken yapılan yanlış hareketler ayağın üst kısmının şişmesine ve ağrımasına yol açabilir.

İyileşme süreci alınan darbenin boyutuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Genellikle kişinin istirahati ile geçen bu süreç bazı olgularda ek tedavi yöntemlerine ihtiyaç duymaktadır. Özellikle tarak kemiğinde meydana gelen çatlak ya da kırıklarda muhakkak uzman hekim tarafından kontrol yapılmalı, uzman kişiler tarafından bölge alçıya alınmalıdır.

2-)Enfeksiyon Kaynaklı Şişlikler

Kişinin ayak bölgesine alınan hafif ya da şiddetli darbeler sonucunda bu bölgede açık yaralar meydana gelebilir. Oluşan açık yaraların yeterince temiz tutulmamasına bağlı olarak bu bölgede enfeksiyon gelişebilir.

Oluşan enfeksiyonun büyüklüğüne bağlı olarak bu bölgede şişlik, kızarıklık oluşabilir. Enfeksiyondan kaynaklı olarak kişi yürümekte zorlanabilir, ayağının üzerine basamayabilir.
Enfeksiyon kaynaklı meydana gelen şişlikler bölgede açık yara olmadan da meydana gelebilir. Böyle bir durumda altında yer alan farklı rahatsızlıklar araştırılmalıdır.

3-)Romatizmal Hastalıklar

Alt ekstremite kemiklerinde şişlikler ile kendini gösterebilir. Bu durum özellikle iltihaplı romatizmada ve romatoit artrit hastalıklarında gözlenmektedir. Ayaklarda şişlikler meydana gelir. Bu şişlik bazen bir ayakta olurken bazen her ikisinde seyretmektedir. Ayağın daha çok eklem bölgesinde ciddi şişlik ile kendini gösterir. Oluşan şişlikler vücudun çeşitli bölümlerinde gezebilir.

Romatizmal hastalık kaynaklı şişlikler kişi dayanılmaz acı ve yangı hisseder. Bu durum hareket halinde artarken, istirahat halinde bir miktar azalır. Kişinin düzenli ilaç kullanması ile bu şişlikler genellikle hafif seyreder.

NOT: Sol ayak tarak üst kısmında meydana gelen şişlik yukarıda anlatılan etkenlerin dışında böcek sokmaları ve zehirli böceklerin ısırması ile de meydana gelebilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ